Kapat

Evde Beslenen Kuşlar

Anasayfa Makaleler Evde Beslenen Kuşlar
Evde Beslenen Kuşlar

Bugünkü yazımız evde beslenen kuşlar ile ilgili. Evde kuş beslemek toplumumuzda hobi haline gelmiş, köklü bir alışkanlıktır. Evlerimize güzel bir canlılık katan evcil kuşları beslemek aynı zamanda güzel bir sorumluluk edinmektir. Birçok insan çocuklarına sorumluluk bilinci aşılamak amacıyla evine kuş almaktadır. Evde beslenen kuşlar başlıca; muhabbet kuşu, papağan, kanarya, saka kuşu, bülbül ve isketedir.  Ev arkadaşlığı yapılacak olan kuş secimi kişinin zevkine ve beklentisine göre değişim gösterir ki her bir farklı kuş farklı zevklere hitap etmektedir. Örnek verecek olursak bülbülün ötüşü çok güzelken kanarya diğer kuşların ötüşünü çok güzel taklit etmektedir. Papağan ve muhabbet kuşu insan sesini taklit etmek konusunda oldukça yeteneklidir. Saka kuşu ve papağan ise canlı renkleri ile insanı mest edebilir. Her hayvanda olduğu gibi kuşlarda da beslerken dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Şimdi bunların başlıcalarına değinelim.

Kuş Beslerken Dikkat Edilecek Konular

Kuş beslerken dikkat edilecek konular içinde ilki zorunlu ihtiyaçlarını asla kısıtlamamamız gerektiğidir. Her canlının olduğu gibi evde beslediğimiz kuşların da yeme, içme, solunum gibi ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlarını özenli bir şekilde kesintisiz olarak sağlamak bu güzel hobi için olmazsa olmaz kuraldır. Kuşları kapalı ve dar alanlara hapsetmek onların boğulmasına, hareketsiz kalmasına kastarının atrofiye uğramasına, çeşitli dolaşım ve solunum problemlerine ve bunların getireceği metabolik hastalıklara yol açar. Hayvan refahına özen gösteren hayvan dostları, onlarla sağlıklı ve uzun yıllar süren bir ev arkadaşlığı yaşayabilirler. Hayvanların uygun kaplardan su içmesi, önüne koyulan suyun taze olması ve sık sık değiştirilmesi, uygun yemliklerden beslenmesi, yemlerinin tazeliği, türe özgü yemlerin verilmesi ve yemler ile suların her daim önünde durması olmazsa olmaz koşullardandır. Bunun dışında kafeslerin güneş altında bırakılması durumunda hayvanlar güneş çarpmasına bağlı olarak ağır hastalıklar geçirebilir hatta ölebilirler. Kafeslerin düşebilecek yerlere koyulması hayvanların çarparak sakatlanmalarına, ip benzeri materyallerin kafes içine koyulması hayvanın buna dolaşarak boğulmasına veya sakatlanmasına yol açabilir.

Kafes Ortamı

Çok rüzgârlı veya hava almayan, boğuk, nemli, rutubetli, fazla sıcak veya fazla soğuk yerlerde kafeslerin bırakılması ve kötü kafes ortamı yine hayvanların rahatsızlanmasına yol açar. Bazı kuşların kafeslerden düzenli olarak çıkarılıp daha geniş bir alanda gezmesine müsaade etmek gerekir. Çok küçük kafesler ise hayvan refahı açısından asla tavsiye edilmez. Hayvanın cinsine, yaşına ve büyüklüğüne bağlı olarak verilen yemlerin belirlenmesi bir diğer önemli husustur. Tür spesifik besleme hayvanın ihtiyacı olan enerji, protein, yağ, vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması açısından gereklidir. Nitekim bu gıda bileşenlerinin rasyonda gereğinden fazla bulunması da çeşitli hastalıklara yol açmaktadır. Bu yüzden dengeli rasyonlar kullanmak önemlidir.

Hastalık Belirtileri

Tüm evcil hayvanlar için geçerli olan bir şey vardır ki hayvan sahipleri hayvanının mizacını en iyi bilen kişidir. Genel olarak hareketli ve ses çıkaran hayvanlar, normal davranışlar gösteren, idrarı, dışkısı normalden fazla kokmayan, kıvamı değişik olmayan hayvanların genel durumu iyi kabul edilir. Hayvanınızın genel durumunda bir değişim olduğu zaman (ki bunlar aynı zamanda hastalık belirtileri içindedir), bunlar davranış değişiklikleri, hareketsizlik, deli gibi hareket etme, normalde yapmayacağı şeyleri yapma, normalde çıkarmayacağı sesleri çıkarma, hiç ses çıkarmama, normalden farklı kıvamda ve kokuda dışkılama, işeme veya dışkılayamama, işeyememe, kusmaya benzer davranışlar gösterme, hayvanın vücudunda fiziksel olarak saptanabilen lezyonların, şişliklerin, renk değişimlerinin, tüy dökülmelerinin veya açık yaraların varlığında derhal veteriner hekiminden yardım alınmalıdır. Bunun haricinde kafes hayvanlarının yılda en az bir defa veteriner hekimi kontrolünden geçmesi önerilir.

Kafes hayvanlarının elde tutulması çok sık yapılan yanlış bir uygulamadır. Hayvanların kendi vücut ısıları ve diğer fizyolojik fonksiyonları buna uygun değildir.  Bir kafes hayvanının kendi sahibinin dışında biri tarafından tutulması ise özellikle riskli bir durumdur. Bunun nedenini ise söyle açıklayabiliriz; kafes hayvanları anatomik fonksiyonları dolayısıyla diğer hayvanlara oranla çok yüksek kalp atım sayılarıyla hayatına sahiptir ki bu heyecanlanmaları halinde çok büyük sorunlara yol açar. Hayvanı başka birinin (gerekli görüldüğü takdirde veteriner hekimi hariç) tutması hayvanın kalp atımlarının iki üç katına çıkmasına ve kalp krizi sonucu ani ölümlere neden olabilir.

Evde beslenen kuşlar ile ilgili yazımızın sonuna geldik. Umarım bilgiler yararlı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER