Kapat

Evcil Kuşlar

Anasayfa Kuşlar Evcil Kuşlar
Evcil Kuşlardan Muhabbet Kuşu Resimleri

En çok beslenmek istenen evcil kuşları bu yazımızda anlatacağız. Rengarenk papağanlar, bülbüller, muhabbet kuşları, cıvıl cıvıl sesleri ile hayatımızı renklendiriyor, çocuklarımızın sorumluluk bilinci kazanmasını sağlıyor, bize dostluk ediyor. Ancak hayvan sahibi olmanın bazı zorlukları da yok değil. Hayvan dostlarımızın evimizin bir bireyi olacağını bilerek onları sahiplenmeli, ihtiyaçlarını her daim, her şart altında sağlamayı göze almalıyız. Onların da yeme, içme, barınma, hareket etme, sosyalleşme gibi ihtiyaçları olduğunu, özenli bir bakımı hakkettiklerini, onlarında bizim gibi hastalanabileceğini ve tedavi görme ihtiyaçlarının olacağını aklımızdan çıkarmamalıyız. Bu bilinçle hayvan sahiplenenler bu dostluğu uzun yıllar hatta belki hayatları boyunca sürdürebilirler.

Evcil kuşlar sahiplenmeden önce düşünmemiz gereken şey bizim nasıl bir beklenti içinde olduğumuz. Bol bol konuşabileceğimiz bir arkadaş mı arıyoruz, bizi ötüşüyle mest edecek bir dost mu yoksa güzel renkleriyle bizi büyüleyecek bir arkadaş mı? Bu soruların cevabı bizim nasıl bir evcil kuş sahiplenmemiz konusunda yol gösterici olacaktır. Sahipleneceğimiz evcil kuşlar hakkında detaylı bir araştırmayı sahiplenmeden önce yapmamız gerekmekte. Bu amaçla tür ve cinse ait özellikleri ve ihtiyaçları detaylı olarak öğrenmeli, sonrasında hayvan dostlarımızdan vazgeçmeye kalkmamalıyız. Bu detaylı inceleme sırasında bakmamız gereken bazı özellikler şunlar; hastalık predispozisyonları, ortalama canlı ağırlık ve uzunlukları, ortalama yaşam süreleri, beslendiği gıdalar, mamalar, yemler, uygun yaşama sıcaklıkları, uygun kafes boyutları, bakım zorluğu derecesi. Bu kriterler uygun ise hayvanı sahiplenmeli sonrasında gereken özeni göstermekten kaçınmamalıyız.

Evcil Kuşlar İle İlgili Karşılaşılabilecek Problemler

Hayvanınız normal olmayan davranışlar göstermeye başladıysa, kusuyorsa, dışkılamıyor veya cıvık kıvamda dışkılıyorsa, normalden farklı sesler çıkarıyor veya hiç ses çıkarmıyorsa, hareket etmekten kaçınıyor bir köşeye saklanmış halde duruyorsa, hayvanınızın vücudunun üstünde gözle görülebilen bir lezyon yada tüylerinde ani bir değişim varsa, bir uzvunu kullanmıyorsa, acı çektiğini tahmin ettiren inlemeleri varsa, dolayısıyla anormal bir durum varsa veteriner hekimine danışmalı, yardım alınmalıdır. Evcil kuşlar ile ilgili karşılaşılabilecek problemler sırasında veteriner hekimine geç olmadan başvurmak ve doğru anamnez vermek önemlidir. Eğer hayvan yememesi gereken bir gıdayı yediyse veya hasta sahibinin bir hatası yüzünden rahatsızlandıysa bunu veteriner hekimin bilmesi gerekir, çünkü bilmemesi halinde bu onu yanlış tanıya yönlendirir ve yanlış tanı da hayvanınızın hayatına mal olabilir.

Evcil Kuşları Taşımak

Evcil kuşları taşımak hayvan sahipleri için sık karşılaşılan bir sorundur. Şehir içinde kısa mesafede taşıyacaksanız varsa kendi aracınızla yoksa taksi ile taşımanız, kafesi kucağınıza ya da yan koltuğa almanız önerilir. Eğer mesafe iyice kısaysa kafesi çok sarsmadan yürüyerek de taşımanız mümkündür. Şehirler arası yolculuklar taşımanın en zor olduğu yolculuklardır. Birçok otobüs firması yolcunun kafesi yanına almasına izin vermez, bavul kısmına koymayı teklif eder. Bu yolculuk hayvanınız için sağlıklı değildir. Önceden otobüs firmasından bu konuda bilgi alınmalı eğer kafesi almasına müsaade edilmeyecekse başka bir otobüs firması ile alışveriş yapılmalıdır. Bir diğer alternatif ise tren seyahatidir. TCDD küçük hayvanlar için yolcu yanındaki koltuğu %50 indirimli olarak vermektedir. Tavsiye edilen, daha az sarsıcı olan tren seferlerinin tercih edilmesidir. Bu yolculuklarda hayvanın kimlik kartı ve veteriner sağlık raporu bulundurulması zorunludur.

Evcil Kuşlar:

  Bülbül  İspinoz
  Keten Kuşu  Kumru
  Muhabbet Kuşu  Güvercin
  Papağan  Saka Kuşu
  Kanarya

Evcil Kuş Türleri ve Özellikleri

Muhabbet Kuşları

Yeşil Mavi Muhabbet Kuşları

Yeşil Mavi Muhabbet Kuşları

Kuş türleri ve özelliklerinden inceleyeceğimiz bir tanesi Muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar papağanlar ile aynı familyanın içinde yer almakta olan bir kuş türüdür.  Renk seçenekleri bulunan ve bir papağan kadar büyük olmayan muhabbet kuşları insanlar ile içli dışlı olan ve taklit ile konuşabilen hayvanlardır. Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşları, tek beslendiğinde insanlara hemen alışabilen ve size çok iyi bir arkadaş olabilen evcil hayvanlardandır. Ortalama 40 gr ağırlığında, serçe boyutunda ve mavi, yeşil, sarı gibi renklerde bulunmaktadırlar. Muhabbet kuşlarının dişilerinin gagaları pembe veya pembeye yakın iken erkek muhabbet kuşlarının ise gagaları mavidir. Yavru muhabbet kuşların insanlara daha hızlı alışırken yetişkin muhabbet kuşlarında bu neticeyi alamayabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Muhabbet Kuşu Resimleri için Tıklayın.

Muhabbet kuşu hakkında detaylı bilgi almak istiyorum diyorsanız buraya tıklayınız.

Kanaryalar

Sarı Kanarya

Sarı Kanarya

Kanaryalar kuş türleri ve özelliklerinde bir diğeri İspinozgiller familyasına ait olan bu kuş türü, muhteşem ötüşleri ile dünya genelinde ün salmış bir evcil hayvandır. Ancak evcilleştirilmeyen kanaryalar doğal yaşamda hayatlarına devam ettirebilir, kafeslerde yaşayamazlar. Kanaryalar kendi içlerinde de çeşitlere ayrılan bir kuş türü olup, bunlar şu şekildedir. Gloster, Yorkshire, Norwich, Taklacı kanarya, Lancashire, Roller, Border, Cerest, Lizard ve Malinous. Aralarında oldukça eski bir geçmişi olan da vardır, kafasında şapkası olanda vardır, çeşit çeşit ses çıkarıp kaliteli ötüşleri ile daha baskın olanı da vardır. Kanaryaların çeşitlerinin dayandığı yerlerde değişebilmektedir. İngiltere veya Almanya asıllı kanarya türleri gibi. Evcil kanaryalar ile evinizde fiziksel ve işitsel olarak hoş bir ortam yaratabilmek için kanaryalar ideal evcil hayvanlardandır.

Kanarya Resimleri için Tıklayın.

Kanarya hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bülbül

Bülbül

Bülbül

Kuş türleri ve özelliklerinde boyu 16,5 cm aralığında olan ve 21 gram kadar oldukça hafif bir ağırlığı olan bir kuş türüdür Bülbül. Boğaz kısımlarında ki tüyle soluk bir renge sahiptir. Siyah ve iri gözleri bulunan Bülbül, dünyada en çok bilinen bir kuş türüdür. Dişi ile erkeği birbirine oldukça benzemekte olup tek fark erkeğin kanat boyunun dişiye oranla daha uzun olmasıdır. 1 ile 5 yıl arasında yaşama süreleri olan Bülbüller, Mayıs ayının tam olarak ortalarında çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşme döneminde erkek Bülbüller sadece bir dişi ile beraber olurlar. Geniş alanlara yayılmış göçmen kuşlar olarak kabul edilen Bülbüller, son derece hoş ve güzle ötüşleri ile bilinen, beğenilen ve insanların hayran olduğu bir kuş türüdür. Genç ağaçların arasında ve ılıman iklimde yaşamayı seçen Bülbüller, Almanya Ren bölgesinde yoğunluktadırlar. Genç ağaçların arasında yaşamalarının sebebi ise yırtıcı kuşlardan korunarak yaşayabilmek içindir. Yaşamlarını buralarda sürdüren bu kuşlar, dünyada adını ötüşleri ile duyurabilmeyi başarmış bir türdür.

Bülbül Resimleri için Tıklayın.

Bülbül hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER