Kapat

Ebabil Kuşu

Anasayfa Kuşlar Ebabil Kuşu

Ebabil kuşu, özellikleri, türleri, ne ile beslenir, yaşam alanları, sesi, ebabil kuşu resimleri ve videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Ebabil kuşunun ne büyük özelliği bütün hayatını uçarak geçirmesidir. Sadece üreme dönemlerinde yeryüzüne inen bu kuş türü, sağangiller familyasına aittir. Kırlangıç kuşu ile çoğu insan tarafından karıştırılmakta olan ebabil kuşu, kırlangıç çok farklı bir kuş türüdür. Ebabil kuşu kırlangıçlardan çok farklı özelliklere sahip olup, en önemli özellik olarak doğada yaşamayı sevmemeleridir diyebiliriz. Örnek olarak ebabil kuşları elektrik telleri ve direklerine tünemektedirler. Baharın habercisi olarak bilinen ebabil kuşu, kış aylarını Afrika kıtasında geçirip daha sonrasında ülkemize gelirler. Sonbaharda işse tekrar güneye göç ederler. Yaşam alanları geniş olan ebabil kuşlarını hep uçarken görürsünüz. Ayaklarının uçları kıvrık olduğu için onları yerde yürürken görebilme gibi bir durumumuz olmadığı için ebabil kuşları, sürekli uçarlar.

Yaşam Şekli

20 – 25 yıl yaşayabilen ebabil kuşları, göçmen bir kuş türüdür. Kuyruğu çatallı ve kısa olan ebabil kuşları uçarken kanatlarını kapatmazlar. Oldukça seri hareket etmelerinin sebebi de budur. Ayrıca bu kuşların, ebabil kuşlarının en şaşırtıcı ve diğer kuşlardan farklı olan bir özelliği de şudur. Bu özellik insanları da oldukça şaşırtmaktadır. Ebabil kuşları uyku ihtiyaçlarını gidermek için kesinlikle yeryüzüne inmemektedirler. Gökyüzünde, uyku ihtiyacını gideren bu kuşlar bu özellikleri ile gerçekten hayret edici bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır. Bunu dışında yeme – içme ve çiftleşme durumlarını da gökyüzünde gerçekleştirmektedirler. Sürü halinde uçup tiz sesler çıkartırlar. Yavrularını diğer kuş türleri gibi uzun süre korumayan bu kuş türü, az bir süre beslerler ve daha sonra serbest bırakırlar. Ayrıca yaptıkları yuvalar tam bir mimari özellik taşımaktadır.

Ebabil Kuşu Bakımı ve Beslenmesi

Ebabil Kuşu Türleri

Ülkemizde bu kuşun 4 türü bulunmaktadır. Bunlar boz ebabil, koyu kahverengi ebabil, ak karınlı ebabil, küçük ebabildir. Bu türlerin isimlerinden de anlaşıldığı üzere küçük ebabil, diğer ebabil kuşları türlerine oranla daha ufaktır. Ak karınlı ebabilin karın kısmı beyaz renkte olduğu için bu ismi almıştır. Diğer ebabil türleri de aynı şekilde, fiziksel özellikleri dolayısı ile isimlerini almışlardır.

Beslenme Şekli

Ebabil kuşları beslenmek için havada uçan böcekleri avlarlar. Uçan bu böcekleri yakalayarak belenen ebabil kuşları bu şekilde hayatlarını sürdürürler. Yeryüzüne inmedikleri için sürekli çan bu kuşlar, ancak uçan böcekleri yakalayarak beslenmesi çok doğal bir durumdur. Bu şekilde yaşantısına devam edip, gökyüzünde avlanan ebabil kuşu, yavrularını da bu şekilde yakaladığı avlarla beslemektedir. Uçan böcekler onlar için beslenme kaynağıdır.

Ebabil Kuşu Resimleri

“Ebabil Kuşu” üzerine 19 yorum

 1. Berrin Akkan says:
 2. BAŞAK says:
 3. Fatih says:
  • admin says:
 4. Mehmet Yildirim says:
  • admin says:
 5. nisa nur says:
  • admin says:
 6. Fahri öztürk says:
  • admin says:
 7. yunus emre çuhacı says:
 8. Nurcan says:
  • kusgentr says:
 9. İrem says:
 10. İrem says:
 11. nazlı says:
 12. Muhittin FİDAN says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER