Kapat

Cennet Papağanı (Sevda Papağanı)

Anasayfa Kuşlar Cennet Papağanı (Sevda Papağanı)
Cennet Papağanı

Cennet papağanı(sevda papağanı) aktif ve gürültücü bir papağan cinsidir. Afrika orjinlidir, sıcak ve nemli iklim hayvanıdır. Uçma güdüsü çok kuvvetli olmasından ve hiperaktif bir cins olmasından dolayı geniş kafeslere ihtiyaç duyarlar. Diğer bazı cinslerin tersine çiftiyle beraber evcilleşmesi zordur, tek olarak evcilleştirilmesi tavsiye edilir. 20 yıl civarı yaşam süreleri vardır. 12 -20 cm arası boyutlarda olurlar, yaklaşık ağırlıkları 50 gramdır. Cinsiyet tayini en net DNA analizi ile anlaşılır. Bunun dışında dişi cennet papağanlarının kuyruk tüyleri düz şekilde biterken erkeklerinde oval bir bitiş söz konusudur ve dişilerin ayakları arasındaki mesafe erkeklere oranla daha fazladır.

Cennet papağanlarının eğitimi biraz zordur ve sabır ister. Yeni yerine ve kafesine gelen cennet papağanı birkaç gün kendi halinde bırakılmalı, huzursuz edilecek hareketlerden ve seslerden kaçınılmalı, sabırla kendisiyle konuşulmalı ve adım adım yaklaşılmalıdır. Yavru cennet papağanları ilk 60 gün annesinin babasının bakımına muhtaçtır 60 günlükten önceki yavruların sahiplendirilmesi doğru değildir. Yavru cennet papağanlarının evcilleştirilmesi yetişkinlerine göre çok daha kolaydır. Cennet papağanlarının kemirme alışkanlıkları vardır bu yüzden evdeki eşyaları kemirmeleri kuvvetle muhtemeldir. Sahiplenmek isteyen hayvan dostları bu ayrıntıyı göz önünde bulundurmalıdır.

Cennet Papağanı Bakımı

Cennet papağanı bakımı içinde dikkat edilecek önemli bir husus olan kafes temizlikleri haftalık olarak yapılmalı ihmal edilmemelidir. Evcil hayvanınızın temiz bir kafeste yaşaması onun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bakteri yükü yoğun ortamlar hayvanınızın hastalanmasına neden olur.

Bütün kafes kuşlarında olduğu gibi cennet papağanlarının da elde tutulması, uzun süreli fiziksel temas doğru değildir. Hayvan sahiplerinin bu konuda özenli olması gerekmektedir.

Cennet papağanları özel papağan yemleri ile beslenebilir, bu yemler papağanların besin madde ihtiyaçlarına uygun oranlarda karışımlardan oluşmaktadır ve dengeli rasyonlar hayvan sağlığı ve verim payı açısından önem taşır. Bunun haricinde her gün taze meyve ve sebzeleri papağanınıza ikram etmeniz onun vitamin mineral ihtiyacı açısından oldukça faydalıdır. Mısır, taze fasulye, pişirilmiş tavuk, muz, elma gibi ikramlar papağanınız açısından faydalı ve besleyici ikramlardır.

Cennet papağanlarının konuşma yetenekleri ise diğer papağanlara göre oldukça düşüktür ve 3 – 4 kelimenin ötesine geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER