Kapat

Baykuş

Anasayfa Kuşlar Baykuş

Baykuş özellikleri, türleri, beslenme şekli, yaşam alanı hakkında bilgi ve baykuşların resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Gece yırtıcıları takımdan olan baykuşlar, büyük bir başa sahip olan tülü bir kuş türüdür. Geceleri avlanmaktadır. 60 ila 70 yıl kadar yaşayabilmektedirler. 18 – 70 cm boylarına sahiptirler ve Antarktika dışında dünyanın her yerinde yaşamaktadırlar. Kanatları oldukça uzun ve enli olan baykuşların kuyrukları ise kısadır. Ayrıca bazı baykuşların kanat açıklığı bir insan boyu kadar olabilir. Keskin pençeler eve kıvrık bir gagaya sahip olan baykuşlar, tırnakları kancalı olup parmakları ise dönerlidir. Gözlerine kestirdikleri avları keskin ve güçlü pençeleri ile yakalayan baykuşlar, bu esnada oldukça sessiz olurlar. O kadar sessiz olur ki, uçarken dahi onun kanat seslerini duyamazsınız. Gündüzleri uyuyan baykuşlar, iri ve kendilerinden büyük hayvanlara saldırmak konusunda çekinmezler.

Yaşam Şekli

Dişiler erkek baykuşlara göre daha iridirler. Üreme zamanlarında 2 ila 10 adet arasında yumurta bırakırlar. 30 – 40 gün de kuluçka da yatmaktadırlar. Yumurtadan çıkan yavruların göz ve kulakları kapalıdır. Ayrıca az ışıkta, geceleri avlanabilen baykuşlar avlarını yaşantıları boyunca geceleri avlamaktadırlar. Işık olmadığında yetenekli işitme duyusu il avının yerini belirler ve avlanır. Oldukça hassas kulaklara ve görmeye sahiptirler. Boynunu 270 derecelik bir açı ile çevirip görmeyi sağlayan baykuşlar, yaşamları boyunca gündüzleri uykuya ve ağaç dallarında güneşlenmeye çekilir. Geceleri uyanık kalır. Şahin ve atmaca gibi yırtıcılar baykuşların en büyük yırtıcılarıdır.

Yavru Baykuş Videosu

Baykuş Türleri

Alaca baykuşu, baykuş türlerinden bir tanesidir. 37 – 39 cm boylarındadır. Kanat açıklığı 94 – 104 cm arasındadır. Ormanlar ve büyük parklar gibi alanlarda yaşamını sürdüren Alaca baykuş, geceleri hareketli olup gündüzleri dinlenir. Ötüşü belirgin olan Alaca baykuşun bu ötüşü genel olarak geceleri işitilir. Balık baykuşu bir diğer baykuş türüdür. Oldukça büyük bir baykuş türüdür. 38 gün kuluçkaya yatarlar ve gözleri sarı renklidirler. Diğer baykuş türlerinin isimlerini sayacak olursak şu şekildedir. İshak baykuşu, Kır baykuşu, Kukumav baykuşu, Kulaklı orman baykuşu, Bayağı peçeli baykuş ve cüce baykuş gibi daha birçok baykuş türü bulunmaktadır. Baykuşgiller familyasına ait olan baykuş türleri, dünya üzerinde yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedirler.

Beslenme Şekli

Baykuşlar, geceleri avlanarak beslenmektedirler. Kendilerinden küçük veya büyük olan canlıları yakalayarak beslenen baykuşlar, kendi büyüklüklerinden büyük olan canlıları avlanmak çekinmemektedirler. Bu şekilde beslenerek yaşantılarını sürdüren baykuşlar, gündüzleri dindiği için gece görüş ve işitme yeteneklerinin üst seviyede olması sebebi ile kolaylıkla avlanabilmektedir. Böylelikle savunmuşuz durumda olan canlıları gece kolaylıkla avlayabilmektedir.

Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER