Kapat

Atmaca

Anasayfa Kuşlar Atmaca

Atmaca kuşu özellikleri, türleri, nasıl beslenir, beslenme şekli, yaşam alanı hakkında bilgi ve atmaca resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Gündüz yırtıcı kuşu olan atmaca, kartalgiller familyasındandır. Bacakları ile kuyrukları vücutlarına oranla uzun olan bu kuş türünün vücudu geniş ve kısadır. Atmacalar bu özellikleri sebebi ile büyük bir hıza ulaşabilmekte ve sık ağaçların olduğu bölgelerde bile manevraları ile sorunsuz bir şekilde uçuş sergileyebilmektedir. Erkek atmacalar dişi atmacalara göre daha küçüktür. 200 ila 300 gram aralığın değişiklik gösteren atmacalar, bu aralıkta bir ağılığa sahiptirler. Üst bölümde ki tüyleri düzgün, siyahımsı kahverengi iken alt tüyleri koyu kahverengi enine çizgiler şeklindedir. Gözlerinin üzerinde beyaz çizgiler bulunmaktadır ve bunlar oldukça dikkat çekmektedir. Göz, ayak ve gagaları sarı renktedir. Yararlı kuşlar içinde olan atmacaların ömürleri ise yaklaşık olarak 11 yıl kadardır.

Yaşam Şekli

Avlanarak beslenen bu kuşlar, kısa sürede büyük hızlara erişebilmektedirler. Ormanlarda yaşamlarını sürdüren atmacalar, dünyada nerede ormanlık alan varsa orada bulunmaktadır. Yoğun olarak görüldüğü bölgeler ise Kuzeybatı Afrika ve Avrupa’nın ılıman bölgeleri ile tüm Asya’dır. İçi dallardan yumuşak bir astarlar kaplanmış yuvalarını büyük ağaçlara yapmaktadırlar. Dişi atmaca kuşları kahverengi beyaz lekeli yumurta çıkartırlar. Yaklaşık olarak bu yumurtaların üzerinde 5 hafta kadar kuluçkaya yatarlar. Mayıs – Haziran ayında kuluçka dönemi gerçekleşir. Yavrular çıktıktan sonra 5 – 6 hafta kadar sonra tüylenirler ve evcil olarak beslenebilirler. Sonrasında avlanmak için kullanılabilir. Göçmen kuş türlerinden birisi olan atmacalar, küçük yırtıcı kuşlar arasında yer almaktadır. Hızlı ve son derece keskin bir şekilde, bir ok gibi fırlayarak avlarını pençeleri ile hızlı bir şekilde kaçırmadan yakalamaları hayranlık edilesidir.

Atmaca Kısa Belgeseli (yakalama anına dikkat)

Atmaca Türleri

Üç çeşidi bulunan atmacaların, çeşitleri Karalar, Kızıllar ve Sarılardır. Doğada ki atmacaların %40 ile %50 kadarı Karalar türündendir. İyi huylu olanı olduğu gibi avına gitmeyen, huysuz olanı da bulunmaktadır. Atmacaların %35 ile %40 kadarını ise Kızıllar türü oluşturmaktadır. Oldukça iyi bir avcı olarak bilinen bu türden atmacaların, Kızıl, kızılın ufağı, kızılın büyüğü, boz kızıl, çam kızıl ve Yanmış çam kızıl gibi birçok çeşidi bulunmaktadır. Son olarak atmacaların %10 ile %20 kadarını atmacaların en asil türü olan sarılar oluşturmaktadır.

Beslenme Şekli

Kertenkele, kurbağa, fare ve diğer küçük hayvanlarla beslenen atmacalar yaşantılarını bu şekilde beslenerek sürdürmektedirler. Hayatta kalmak için pençeleri ile bu saydığımız ufak hayvanları avlayıp, yiyen atmacalar yaşam savaşını bu şekilde verip hayatta kalmak için besin bulabilecekleri yerlere de göç etmektedir.

Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER