Kapat

Arı Kuşu

Anasayfa Kuşlar Arı Kuşu

Arı kuşu özellikleri, türleri, beslenme şekli, yaşam alanları hakkında bilgi ve arı kuşu resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Göçmen bir kuş olma özelliği taşıyan arı kuşu, tropik alanlar ve doğu yarım kürede ılıman alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Ayakları zayıf olup, kısadırlar. Ayaklarının ön parmakları ise yapışıktır. Gagası ise sivri olup, aşağıya doğru kıvrık ve uzundur. Gözlerinin hemen üzerinde siyah bir çizgi bulunan arı kuşu, baş ile arka kısmında ise kırmızı, sarı veya mavi benekler olur. Bazı yörelerde yaşayanları oldukça renkli olduğu için, gökkuşağı kuşu olarak da nitelendirilir. Ayrıca bazı arı kuşu türleri gece karanlığında uçmaktan hoşlanmaktadır. Yükseklerde uçup, aşağılara dalış yapan arı kuşları birbirlerine karşı ötüşürler. Çok fazla öterler ama kesinlikle ahenkli bir ötüş sergilemezler. Islık çalarak da cıvıldaşan arı kuşu, ara sıra karga sesi de çıkarabilmektedirler.

Yaşam Şekli

Arı kuşu göçücü bir kuştur. Göç etmek için iki yolu bulunmaktadır. Bu ilk göç yolu, Güney batı Avrupa’dan yola çıkıp Cebelitarık boğazına ve oradan da Sahra’yı geçerek Batı Afrika’ya ulaşma şeklindedir. Diğer göç yolu ise Doğu Avrupa üzerinden İsrail ve Güney Afrika’ya ulaşmaktır. Göçler esnasında arı kuşu sürü şeklinde uçarlar ve yolculuk oldukça zor geçmektedir. Göç eden kuşların 3 tanesinden bir tanesi Avrupa’ya geri dönememektedir, bu denli zor bir yolculuktur. 22 gün kadar kuluçkaya yatan Arı kuşu, orman kuşudur. Ancak üreme dönemlerinde yerlere kovuklar açarlar. Arı kuşları yılda bir defa çiftleşirler. Yavrular yetişirken ise gruplar halinde yaşar, büyüdükçe küçük gruplara ayrılırlar. İlk çıkan tüyleri mat renktedir.

Kısa Belgeseli

Türleri

Küçük, yeşil, Küçük yeşil, Beyaz boğazlı, Kırlangıç kuyruklu, Avrupa, Kara, Mavi kuyruklu, Kızıl balı ve pembe arı kuşu gibi daha birçok türü de bulunmaktadır. Renk farklılığı ve fiziksel olarak farklılık gösteren arı kuşları, bu şekilde daha oldukça fazladır.

Beslenme Şekli

Arı kuşları birçok böcekle beslenebilirken aynı zaman çoğunluk olarak bal arıları ve yaban arılarını yiyerek de beslenmektedir. İsminden de anlaşıldığı üzere, arıcıların sevmediği bir kuş türüdür. Çekirge istilaları olduğu zaman arı kuşları oldukça etkili ve faydalı bir hayvandır. Yetenekleri ile böcekler havada uçarken yakalayıp yemektedirler. Günlük 225 arı kıvamında böcek veya arı yemek isterler, bu şekilde beslenerek hayatta kalmaya çalışırlar. Arıların dışında, diğer kuşlar gibi böcek yemeye de alışkın bir kuştur.

Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER