Kapat

Angut Kuşu

Anasayfa Kuşlar Angut Kuşu
Angut Kuşu Suyun Üzerinde

Angut kuşu özellikleri, türleri, hikayesi, beslenme şekli, yaşam alanları hakkında bilgi ve angut kuşu resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Angut kuşu, kahverengi gövdeye sahip bir kuş türüdür. Beyaz başlı olup siyah kuyruklu olan angut kuşu, evcilleştirilebilmektedir. Ördeği anımsatan angut kuşu, 58 – 70 cm boylarında olup göçebe bir kuş türüdür. Angut kuşları son derece sadakatli bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır.  Erkek angutların boyunlarında siyah bir halka olup dişilerde göz çevresi veya boyun kısımları beyaz olmaktadır. Sadakatlerine tekrar gelecek olursak, birçok kuş türü çiftleşme dönemlerinde bir eş ile çiftleştikten sonra farklı bir eş arayışına geçer ve çiftleşir. Angut kuşları bu durumu sergilemez ve sadece tek bir çift ile çiftleşerek sadakatli kuş olma özelliklerini gösterirler. Ölene kadar hiçbir farklı eş ile birlikte olmayıp, eşine sadık olmaktadırlar. Eşi öldükten sonra ise yine farklı bir kuş ile beraber olmayan angut kuşunun yas tuttuğuna inanılır. Ördekgillerden olup, dalıcı ördek kuşudur. Bu kuşlar hakkında çeşitli inanışlarda mevcuttur. Toplumların ürettiği inanışlar, git gide yaygınlaşmıştır.

Yaşam Şekli

Dünyanın değişik bölgelerinde görülebilen bir kuş türü olsa da yoğun olarak bulundukları bölge Avrupa’nın güneydoğusundan Çine kadar olan kısımdır. Kışları Güney Asya’ya göç eden Angut kuşları, doğal yaşantılarını sazlıklarda sürdürürler. Ancak kafeslerde de beslenebilme imkânı olan ördek türlerinden bir tanesidir. Doğal yaşantıların tavşan gibi hayvanların yapmış oldukları oyuklara yumurtalarını bırakan angut kuşu, Mart ayında çiftleşmektedir. 23 gün kuluçkaya yatan angut kuşu, 8 ila 16 adet yumurta çıkarmaktadırlar.  Perde ayaklılar grubunda yer alan angut kuşu 8 ile 10 yıl arasında bir ömre sahiptir.

Türleri

Angut kuşunun herhangi bir alt türü bulunmamaktadır. Sınıfında tek kuş türü olup, türleri bulunmamaktadır.

Beslenme Şekli

Evcilleştirilmiş angut kuşu için özel olarak hazırlanmış kuş yemlerini, arpa, buğday, mısır ve benzeri gibi maddeler verilerek beslenebilmesi mümkündür. Yeşillik verilmemesi de yapılmamalıdır. Ama abartılacak derece de de yeşillik verilmemelidir. Fazla yeşillik angut kuşunun sindirim sistemini bozabileceği için, bu konuda dikkatli olunması ve hassas davranılması gerekmektedir. Doğada da tohum ve benzeri şekilde besin maddelerini yiyerek hayatta kalan angut kuşu ayrıca solucan gibi ufak canlıları da yiyebilmektedir. Yumurta yemi dışında saydığımız yemleri yiyen angut kuşu yaşamını bu şekilde beslenerek sürdürmektedir. Diğer kuş türlerine yakın beslenme şekli olan ve hatta benzer olan beslenme şekilleri angut kuşlarını hayatta tutup beslenme ihtiyaçlarını sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde giderdiklerini de göstermektedir.

Angut Kuşu Resimleri

“Angut Kuşu” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER