Kapat

Albatros

Anasayfa Kuşlar Albatros
Albatros Resmi

Albatros kuşu özellikleri, türleri, beslenme şekilleri, yaşam alanları, nerede yaşar, hikayesi hakkında bilgi, albatros kuşu resimleri ile videoları bulunuyor.

Genel Özellikleri

Albatros kuşu albatrosgiller familyasına ait olan bir kuş türüdür. Diğer kuşlara oranla çok geniş kanatlara sahip bir kuştur. Saatler sürse de denizi üzerinde uzun süre uçabilmektedir. Albatros kuşunu bakıldığında fiziksel anlamda martıyı anımsatan bir kuş olma özelliği taşımaktadır. Boynu ve gagası martıya oranla daha büyük olan Albatros kuşu, çoğunlukla beyaz renklidir. Nadir olarak gri ve kahve renklisi de bulunan bu kuş türünün kanatları siyahtır. Dünyada genel olarak kuş türleri arasında en geniş kanatlısı Albatros kuşudur. Ayrıca özel kemik sistemleri ile oldukça dayanıklı kuşlardır. Kanat açıklıkları 3,5 metreye ulaşabilen Albatros kuşları farklı kemik sistemleri ile havada saatlerce uçabilmektedirler.

Yaşam Şekli

Albatros kuşlarının %90 gibi büyük bir oranı yaşamlarını denizlerde sürdüren hayvanlardır. Karalara sadece üreme dönemlerinde inmek zorunda kalan Albatros kuşları, Antartika kısımlarından 60.enleme kadar ki kısma dek hayatlarını sürdürdükleri bilinir. Albatros kuşlarının eşleri birbirlerine son derece saygılı olup, üreme dönmelerinde karalara iniş yaparak çiftleşmektedirler. Dişi Albatros kuşu yılda bir defaya mahsus tek bir yumurta vermektedir. Bu yumurtaya da eşler kuluçka zamanında sırasıyla kuluçkaya yatmaktadır. 80 gün boyunca sırasıyla kuluçkaya yatan eşler, çıkan yavruyu 9 ay boyunca kendilerini sindirmiş oldukları yiyecekler ile beslemektedirler.

Albatros Kuşu Türleri

Kilometrelerce rüzgârla birlikte uçabilen Albatros kuşlarının türleri bilinmemektedir ancak 1938 yılında ABD’de meydana gelen kasırgadan sonra New York’ta, kıyılarında bu kuşlara rastlanmıştır. Bu durumu yorumlayan uzmanlara göre Albatros kuşunun Kuzey pasifikte yaşamlarını sürdüren bu kuş türlerinin olabileceğini söylemiştir. Bu kuşun türlerinin kuzey pasifikte bulunma ihtimalinin bulunduğu da buradan anlaşılmaktadır.

Beslenme Şekli

Albatros kuşu hakkında yukarıda söylediğimiz bilgiyi yineliyoruz. Bu kuş türü denizlerde hayatlarını sürdürdüğü için beslenme şekli de büyük bir oranla deniz hayvanları ile yapılmaktadır. Hayatlarının sadece üreme dönemlerinde karaya inen Albatros kuşları, bu sebeple denizlerin üzerinden, deniz altında ki yüzeye yakın kısımda olan balıkları, canlıları yakalayarak bu şekilde beslenmektedir ve yaşamını sürdürmektedir. Yaşamaya bu şekilde beslenerek devam eden Albatros kuşu, Antartika buzullarında yaşadığı için belki diğer farklı canlılar ile de beslenmektedir. Ancak burada beslenmeleri ile alakalı verilebilecek en net ve doğru bilgi balıklardır. Keskin gözleri ve güçlü kanatları ile yorulmadan uzun süre deniz üzerinde uçabilen bu kuşlar, bu şekilde avlarını bulup beslenmektedirler. Hayatta kalmaya bu şekilde sorunsuz olarak devam edip, yaşamlarını devam ettirmektedirler.

Albatros Kuşu Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER