Kapat

Akbaba

Anasayfa Kuşlar Akbaba
Akbaba

Akbaba özellikleri, türleri, nasıl beslenir, yaşam alanları, yırtıcı kuşlar hakkında bilgi ve akbabaların resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Yırtıcı bir kuş türü olan Akbabalar, oldukça iri bir hayvanlardır. Başları büyük olan akbabaların aynı zamanda da keldir. Kursakları ise büyüktür. Yassı tırnaklara sahip olan akbabalar, iri ayaklara da sahiptirler. Gagaları ise oldukça güçlü olan akbabalar, leşle beslenen hayvanlardır. Güçlü ayakları ve gagaları da onlara nu konuda oldukça önemli destek sağlamaktadır. Tropikal ve okyanus adaları dışında tüm tropikal ve ılıman bölgelerde yaşamlarını sürdüren akbabalar, dağlık ya da çıplak arazilerde yaşam sürer. Yükseklerden uçan akbabalar, oldukça keskin gözleri ile görme yetenekleri üst düzeydedir. Sarp kayalıklar ile yüksek ağaçların tepesine yuva yaparlar, ama yerde yaşarlar. Toplu halde yaşantılarını sürdürmektedirler.

Yaşam Şekli

Akbabalar, saatlerce havada kalabilen hayvanlardır. Aralarında sıkı bir dayanışma bulunan akbabalar, leşleri parçalara ayırmak için aralarında en güçlü olana müsaade etmektedirler. Akbabalarda dişileri bir ya da iki yumurta yumurtlar, 7 ile 8 hafta da kuluçkaya yatar. Kartlın ki benzeyen kıvrık pençeleri olan akbabalar, sarp kayalıklara ve yüksek ağaçlara yuvalarını yaparak hayatlarını sürdürürler.

Belgeseli

Akbaba Türleri

Amerika kara akbabası, Amerika’nın tropik bölgelerinde yaşantısını sürdüren bir akbaba türüdür. Bazen ılıman bölgeler e de giden bu akbaba türünün kuyruğu ve kanatları kısadır.  Kafası ise çıplak ve siyahtır. Bu akbaba türü 60 cm boylarındadır. Bir diğer türü Kral Akbaba’dır. Güney Meksika ve Arjantin bölgelerinde yaşayan bu akbaba türü, parlak renkli olup baş ve boyun kısımları kırmızıdır. Sırtı kırmızı, altı beyaz ve yakası gri renktedir. 70 cm uzunluğunda olan bu akbaba türü, yağmur ormanlarının üzerlerinde kümeler halinde uçuşlar yağmaktadırlar. Kızıl Akbaba ise bir diğer akbaba türüdür. Güney Avrupa ile Kuzey Afrika ile birlikte Hindistan’ın sınırları içerisinde olan bölgede yaşamaktadırlar. Kızıl kahverengi tüyleri olup kabarık tüylere sahiptirler. Kayalık bölgelerde yaşayan bu akbaba türü, Türkiye’de görülebilmektedir. Bir sonraki akbaba türü ise Kara Akbaba’dır. Güney Avrupa’dan tutun Çine kadar bütün bölgelerde bulunan bu türdür. Eski dünya türlerinden olan Kara akbaba, 1 metre uzunluğundadır. Son olarak inceleyeceğimiz akbaba türü ise mısır akbabasıdır. Hindistan, Orta Doğu, Doğu Afrika, Kuzey Afrika ve Güney Avrupa sınırlarının içerisinde yaşayan ve tüyleri siyah olan bir türdür.

Beslenme Şekli

Buldukları leşleri, güçlü gagaları ve pençeleri ile parçalayıp yiyerek beslenen akbabalar, leş yiyicilerdir. Bu şekilde beslenerek, hayatlarını sürdürmektedirler. Akbabaların tümü beslenmek için leş yiyen türlerdir.

Resimleri

“Akbaba” üzerine 2 yorum

  1. ibrahim says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER