Kapat

Ağaçkakan

Anasayfa Kuşlar Ağaçkakan
Ağaçkakan

Ağaçkakan özellikleri, türleri, sesi, yaşam alanları, beslenme şekli hakkında bilgi ve ağaçkakanların resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Gagası oldukça sivri olan, ayakları ise dört parmaklı olan ağaçkakan, keskin tırnakları sebebi ile ağaçlara oldukça iyi ve sağlam tutunabilirler. Ayrıca ağaçkakanlar oldukça ürkektirler. Bu kuş türü yuvasını ağaçların gövdesine yapmaktadır. Üreme zamanlarında diğer cinslerini ağaçlara gagaları ile vurdukları ses ile çağırırlar. Ağaçkakanlar, ağaç kabuklarını sivri ve güçlü gagaları ile deldikleri için bu ismi almıştırlar. Ağaç üzerinde kısa ve ani sıçramalar yaparak, hızlı hareket etmektedirler. Onları ürküttüğünüzde de oldukça hızlı bir şekilde bölgeden uzaklaşırlar. Kuş türleri arasında farklı bir özelliği olan ağaçkakanlar, bu özellikleri ile ilgi odağı olmayı başarmıştır.

Yaşam Şekli

Ağaçkakanlar, ağaçların kabuklarını gagaları ile delerek kabuğun içinden çıkan böcekler ile beslenip yuvasını da bu şekilde yapmaktadır. Kafatasları son derece güçlü olan ağaçkakanlar, ağaç kabuğunu delerken yaşadıkları sarsıntına beyinleri bu sayede zarar görmemektedir. Kabuğa vurdukça çıkan seste tırtıl veya böceklerin yerlerini tespit etmekte olan ağaçkakan, kabuk altında ki böceklerin yerlerini tespit etme özellikleri ile diğer kuşlardan çok farklı bir yaşantısı olduğunu görebilmekteyiz. Ayrıca üreme dönemlerinde bu şekilde diğer cinslerini de yanına çağıran ağaçkakan dişileri 2 – 3 yumurta çıkartabilmektedirler. Eş olan iki ağaçkakan bu yumurtaların üzerinde sırasıyla kuluçkaya yatarlar ve 17 gün gibi kısa bir süre kuluçka zamanlarıdır. Yumurtalarla da çoğunlukla erkek ağaçkakan kuşu ilgilenmektedir.

Ağaçkakan Türleri

Ağaçkakanların türleri elbette ki bulunmaktadır. Bunlar çizgili, küçük sarı boyun, büyük sarı boyun, kızıl kanatlı, çizgili göğüslü, küçük yeşil, Levaillant, kara başlı, pul karınlı, kızıl taçlı, Japon, yeşil, örgülü, çizgili boğazlıve kareli göğüslü… Oldukça fazla ağaçkakan türü olduğunu isimlerinden de anlıyoruz. Madagaskar, Okyanusya ve Avustralya gibi bölgeler dışında dünyanın diğer bölgelerinde rastlayabilmeniz mümkündür.

Videosu

Beslenme Şekli

   Belirttiğimiz gibi ağaç kabuklarının altında olan tırtıl, böcek ve kurtçukları yiyerek beslenmektedir. Bu şekilde beslendikleri için çiftçiler, ağaçların kurumasına sebebiyet vermeleri sebebi ile ağaçkakan kuşlarını kovarlar. Ağaçkakan sadece böcek ve kurtçuk gibi canlılarla değil ayrıca ceviz, badem ve iri taneli yemişleri de yiyerek beslenmektedir. Sert kabuklu olması onun için sorun değildir, o kabukları da kırıp içinde ki besini çıkartıp yiyebilmektedir. Bu şekilde beslenerek hayatta kalan ağaçkakan, diğer kuş türleri gibi beslenme şekline sahip olmayıp oldukça farklı bir tarz işe beslenmesini sağlamaktadır.

Resimleri

“Ağaçkakan” üzerine 1 yorum

  1. selin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER