Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Tavus Kuşu

Tavus Kuşu

Tavus Kuşu

Tavus kuşu özellikleri, yaşam şekli, türleri, beslenme şekli, tavus kuşu resimleri ve videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Tavus Kuşu sülüngiller familyasındandır. Kur yapma dönemlerinde erkek tavus kuşunun tavusunu açarak sergilediği görüntüsü ve kuyruğu ile tanınmaktadırlar. Dişi tavus kuşu parlak ve yeşil boyunlu olup gövdesi gri yahut gri tonlu kahverengi rengindedir. Kur dönemlerinde erkek tavus kuşlarının yaptıkları görsel şölene dişilerin çıkartmış olduğu sesler hoş sesler olmayıp kulağa güzel gelmemektedir. Ayrıca Tavus kuşu birçok kültürde de yer almayı başarmıştır. Tabaklarda tavus kuşunun motifi yapılması örnek gösterilebilir.  Tahıl taneleri ile beslenmekte olan tavus kuşunun gözleri koyu kahverengi ve göz halkası beyazdır. Gagası ile ayakları da kahverengidir. Tavus kuşları rengârenk kuyrukları ile sergiledikleri görüntülerden dolayı dünyada neredeyse tüm hayvanat bahçelerinde bulunmaktadırlar.

Yaşam Şekli

   Bu kuşların ana vatanı Hindistan’dır. Doğal yaşamlarında, ormanlık alanlar ve ekili arazilerin olduğu yiyecek bulabilecekleri alanlarda yaşamaktadırlar. Yaşamlarında dişi tavus kuşları 2 yaşında yumurtlamaya başlarlar ve erkeklerde 2 yaşında cinsel olarak olgunluğunu tamamlarlar. Erkek tavus kuşlarını kuyrukları 2 – 3 sene sürede uzamalarını tamamlamaktadırlar. Yaşamlarında erkek tavus kuşu sadece dişiye gösteriş yapmak, etkilemek için kanatlarını açmaktadır. Dişi tavus kuşlarının kuluçka süresi 28 gündür. Tavus kuşlarını boyları ise 92 – 122 cm arasındadır. Üreme zamanları Nisan ile Ağustos ayları arasıdır. Bu aylar arasında ürerler ve dişiler 15 ile 20 adet arasında yumurta yaparlar.

Tavus Kuşu Videosu

Türleri

   Tavus kuşlarının toplamda iki adet türü bulunmaktadır. Bu iki adet tür şunlardır: Mavi tavus kuşu ve Yeşil tavus kuşu. Mavi tavus kuşu Hindistan’da alt kesimlerde hayatını sürdürmektedir. Hindistan’ın ulusal kuşu tavus kuşudur. Yeşil tavus kuşu Burmada doğuda Cava’ya kadar ki kısımda yaşamını sürdürmektedir. Bu kuş türü, Yani Yeşil tavus kuşu dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında yerini almış olup korunmaktadır. Nesillerinin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmasını sebebi ise yaşadıkları coğrafyanın bozulmuş olması ve avcılık gibi etkenlerdir. Ayrıca tavus kuşunun mutasyona uğramış çeşitli diğer türleri de bulunmaktadır. O türler de Siyak kanatlı Tavus Kuşu, Beyaz tavus kuşu ve parçalı tavus kuşu gibi simleri almışlardır.

Beslenme şekli

   Tavus kuşları, fenni yemlerin yanında çeşitli olarak karma yemle de beslenmesi gerekmekte olan bir kuş türüdür. Buğday, mısır gibi yemlerin yanında yeşillikler de verilmesi gereken bu kuş türü, beslenme itibari ile bu şekilde beslenmektedir. Tavus Kuşu, doğa yaşamında da ormanlar ve ekili arazilerde beslenmektedir ve bu alanlarda yaşamaktadırlar.

Tavus Kuşu Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:55

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası