Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Saka Kuşu

Saka Kuşu

Saka kuşu özellikleri, hangi türleri bulunduğu, yaşam şekli ve beslenme şekli ile saka kuşu bakımı, sesi, ötüşü ve resimleri yazımızda yer alıyor.

Genel Özellikleri

   İspinozgillere ait bir kuş türüdür Saka kuşu. Ötüşü ile bilinen ve beğenilen saka kuşu, kafeslerde de beslenebilmektedir. Tüylerinde ki desen de ilgi odağı olmasını sağlamakla birlikte fiziksel olarak serçeyi anımsatmaktadır. 13 cm kadar bir boyu olan Saka kuşu, ismini bir olaydan dolayı geçmiş zamanda insanlar tarafından verilmiştir. Oldukça güzel ve hoş bir görünüme sahip olan saka kuşu ötüşleri ile insanları mest etmektedir. Bu özelliklere sahip olan Saka kuşu, kanatlarının altında ki sarı tüyle ile de ayrıca hoş bir özelliğe ve diğer kuşlarda olmayan bir fiziksel görünüme sahiptir.

Yaşam Şekli

   Saka kuşunun yaşam alanlarına bakacak olursak şu şekildedir. Avrupa, İran, Türkiye, Fas, Orta Asya’nın batısı, Cezayir, İngiltere’nin güneyi ve Rusya’nın Karadeniz’e bakan kısımlarıdır.  Bu bölgelerde yaşamlarını sürdüren saka kuşları, mevsimsel olarak bölgelerde değişiklik gösterebilmektedirler. Orman kenarları ve ağaçlık yerlerde yuva yaparak yaşayan saka kuşu sürü halinde yaşamaktadır. Yuvasını yerden 6 metre kadar yükseğe yapan saka kuşuna parklarda da sıkça karşılanabilir. Üreme dönemlerinde dişi saka kuşu 6 adet yumurta bırakmakta olup bir üreme döneminde 3 defa kuluçkaya yatabilmektedir. Gezici kuş türü olan saka kuşu kısa süreli olarak göç etmektedir. Daha sonrasında tekrar eski yerine geri dönmektedir. Ayrıca saka kuşunun farklı formlarda, desenlerde birçok türünde bulunmaktadır.

Saka Kuşu Ötüşü

Saka Kuşu Türleri

   İnceleyeceğimiz ilk tür Kömürcü Sakasıdır. Saka kuşu ailesinin en küçük türü olan kömürcü sakası, doğada en fazla bulunan saka türüdür de. Saka yetiştirici arasında kömürcü sakası saka kuşları arasında ne çirkini olarak adlandırılmaktadır. Diğer saka kuşu türü Ak gerdan sakadır. Boğazında fasulye kadar beyazlık bulunması sebebi ile bu isimle anılmaktadır. Kömürcü sakasına göre daha büyük olan ak gerdanlı saka, kuyruk tüylerinin yanında iki beyaz tüyü bulunan bir saka kuşu türüdür. Kasım sakası ise bir diğer saka kuşu türüdür. En çok ilgi çeken saka kuşu türüdür. Keneset ise saka kuşu türleri arasında bu ismi almasının sebebi, ensesinde bulunan mercimek iriliğinde kırmızılıktan dolayıdır. Son olarak mart sakası saka kuşu türleri arasında mart ayında göçmeleri sebebi ile bu ismi alan türdür.

Beslenme şekli

   Böcekler, yeşillikler, meyveler ve çok çeşitli bitki tohumları ile doğada beslenerek yaşamını sürdüren saka kuşu, deve dikeni tohumu da yerler. Ay çekirdeği, Nijer ve ağaç tomurcukları ile de beslenen sakalar, doğada yaşantılarını bu şekilde beslenerek sürdüren bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır.

Saka Kuşu Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:55

2 Yorum

Yorum Yap
  1. Benim sakam yavru kendime nasil alistiririm lutfen soyleyin

    1. Saka eğitimleri ile ilgili yazılarımız zamanla sitemize eklenecektir. Takip etmeni öneriyorum Muhammet.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası