Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Şahin

Şahin

Şahin kuşu türleri, özellikleri, yaşam şekli, beslenmesi hakkında bilgi ve şahin resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Yırtıcı kuşlar arasında en çok bilinen kuşlardan bir tanesidir Şahin. Geniş kanatları ve yanlara açılan yuvarlak kuyruğu ile ülkemizde ki yırtıcı kuşlar arasında bulunan kızıl şahinlerdendir. Marmara Bölgesinde sık sık karşılaşılan Şahin, Avrupa, Afrika ve Asya’da da kendileri için yaşam alanları bulmuşlardır. Amerika kıtasında olan Şahinlerin kızıl omuzları, kırmızı kuyrukları ve ayaklarında tüyleri bulunur. Kuzey bölgelerde yaşayan Şahinler ise sürü halinde göç ederler. Şahinler, havada geniş kanatları vasıtasıyla çırpınmadan uzun bir müddet uçabilirler. Kartalgiller familyasındandırlar ve ömürleri yaklaşık 100 yıldır. Gagaları kıvrık, vücutları ise 50 – 55 cm boyuna sahiptir. Oldukça güçlü pençeleri ve kahverengi tüyleri bulunmaktadır. Bu kuş türüne ait dişi Şahinler erkek Şahinlere oranla daha iridirler. Erkek şahin kuşlarının sırt kısımları kahve ile kırmızı tonlarında, alnı ile ensesinde ise beyaz benekleri bulunmaktadır.

Şahinlerin Yaşam şekli

   Amerika, Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika gibi bir çok bölgede varlıklarını sürdürmektedirler, yukarıda belirttiğimiz gibi yaşamlarını kuzey bölgelerinde yaşayan şahin kuşlar göç ederek sürdürmektedirler. Yaşamları genel olarak bakıldığında 100 senedir. Ormanlık alanlarda yaşamaktadırlar. Dağlara ve yüksek yamaçlara yuvalarını yapmaktadırlar. Yuvalarının içerisine ise yosun, hayvan kılı tarzında yumuşak maddeler koyarlar. Yaşamları boyunca üreme dönemi Şubat ayından Mart ayına kadar sürmektedir. Kuluçkaya yatan dişi, toplamda 3 – 4 tane yumurta çıkarır. Yaklaşık 28 gün kuluçkaya yatıktan sonra yumurtadan çıkan yavruların bakımını dişi ile erkek Şahin birlikte yürütürler. 44 gün geçtikten sonra işse yavru şahinler yuvadan uçarlar.

Şahin Kısa Belgesel Videosu

Şahin Türleri

   Şahinlerin dünyada yaklaşık olarak 50 türü bulunmaktadır. Bunlardan en duyulmuşları Kızıl Şahin ve Paçalı Şahin’dir. Diğer türlerden bir kaçına bakacak olursak ise onlarda şöyledir. Ak kuyruklu Şahin, Ak gerdanlı Şahin, Kızıl kuyruklu Şahin, Madagaskar Şahini, Yayla Şahini, Dağ Şahini ve Bayağı Şahin. Bunun dışında yaşayan daha birçok türü bulunmaktadır.

Beslenme Şekli

   Şahinler genel olarak gündüzleri avlanan hayvanlardır. Ormanlık ve çayırlık bölgeleri, kendilerine mesken edinirler. Küçük şahinler, kurbağa, solucan, orta sınıf memeli ve böcek yiyerek beslenirken; büyük şahinler kuşları avlayarak da beslenmektedirler. Havada saatler boyunca uçuş yaparlar, avlarını gözlerine kestirirler ve kanatlarını kısıp avına doğru inişe geçerler. Görüş yetenekleri muazzam olduğu için avlanılacak hayvanın kurtulma ihtimali oldukça azdır. İnsanlar şahinler beslenmek için kullandıkları bu yeteneğini onları evcilleştirerek avcılık için kullanırlar. Şahinler, bu şekilde beslenme şekli olan ve hayatlarını sürdüren bir hayvandırlar.

Şahin Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:55

21 Yorum

Yorum Yap
 1. gerçekten çok yardımcı oldu fenci çok güzel dedi ve 100 verdi sizin sayenizde fenim güzel gelecek çok çok çok çok teşekür ederim

  1. gerçektende süper 1 site bana çok çok yardımcı oldu size çok teşekür ederim

  2. Öğrenci için not bir ölçü olabilir ama lütfen yaşama sanatını öğrenmeye çalışın olur mu?

 2. gerçekten süper bir siteymiş ben çok sevdim sizin sayenizde fenim 100 gelec teşekürler size gerçekten içten teşekür ederim hep bu siteye girec em

 3. doğru söylüyösun abla gerçekte süper site benimde fenim 100 gelece

 4. gerçekten güzel bir siteymiş bende çok beyendim de olcay neden oraya abla yazdın ben onu hiç anlamadım annleme gösterdim güldü

 5. Teşekkür ederiz sitemize bekleriz 🙂 kus.gen.tr

 6. çok iyi

 7. şahin bir yavru kuş buldum çok akılı ve zeki ama biraz masraflı beslemek isteyen varsa arasın ltf 05349823126

  1. Hala elindeki

 8. Şahinler yada gökdoğan lar su içenleri ve neylen besleyeyim

 9. donmak üzere olan bir şahin buldum şuan sağlığın akavuştu ancak su içiremiyorum. beslenmesinde sorun yok en çok benim beslemem hoşuna gidiyor başkalarının beslemesine de izin veriyor su içmesiyle ilgili ve bana alışması konusunda bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Şahin, etçil bir hayvandır kıyma, kuşbaşı et gibi besinlerle besleyebilirsin. Su içmesi için bir kaba su koymalısın ve suyu düzenli değiştirmelisin. Yine de içmiyorsa gagasına doğru damlatabilirsin. Su ağzına doğru süzülecektir.

   1. Bir tane sahin buldum kanati ve ayaklari saglam ama hic kipirdamiyor tavuk verdim yemiyor suyu zorla gagasindan verdim oyle sabit duruyor ne onerirsiniz

 10. aynen bende muhabbet kusunu oyle yaptim

 11. Meraba arkadaşlar elimde bi şahin kuşu var ilgilenen alıcılar varsa 0 5466575738 yer ağrı

  1. Kardeş ben isterim gönderirseniz

  2. Hala gečerlimi

 12. teşekkür ederim çok güzel

 13. teşekkür ederim ben şahinlerin böyle kuşlar oldugunu bilmiyordum.

 14. Hala gečerlimi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası