Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu türleri, özellikleri, sesi, bakımı, beslenmesi ve nasıl eğitileceği hakkında bilgi ile muhabbet kuşu resimleri ve videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Muhabbet Kuşu evcil hayvanlar kategorisine giren, doğal yaşamı da bulunan bir hayvan türüdür. Sevimli ve sempatik bir kuş olan Muhabbet kuşu, doğal ortamlarında yoğunlukla tohum ile beslenmektedir. Sarı, mavi ve yeşil renkleri bulunan bu kuş türü, sesleri taklit etme özelliği ile ünlü olup, ilgilenmeniz halinde size kolaylıkla alışacak türdendir. Ayrıca narin hayvan olma özelliği taşıyan muhabbet kuşlarının bakımlarını aksatmamak gerekmektedir. Aksi takdirde hastalanıp ölebilmektedirler. Avustralya kökenli olan ve papağan türleri içerisinde yer alan Muhabbet kuşları, 5 milyondan beri varlıklarını sürdürmektedirler.

Muhabbet Kuşu Bakımı yazısı için tıklayınız.

Muhabbet_kuşu_anatomisi

Yaşam Şekli

  Muhabbet kuşları neşeli, sempatik ve pozitif bir şekilde yaşamlarını sürdüren hayvanlardır. Simalarına baktığınızda da ne kadar sempatik olduklarını görebilecek, sizin onunla alışma sürecinizin çok kısa sürdüğünü ona ilgi gösterdikçe anlayacaksınız. Doğa da tohumla beslenen bu hayvanları evinizde kabuklu yahut kabuksuz Muhabbet Kuşu ile besleyebilir; doğasında da yediği kıvırcık, yeşillik ve meyvelerden verebilirsiniz. Yaşamında soğuk ve cereyanlı konumlardan kendisini koruduğu için sizde kuşunuzu kesinlikle soğuk ve cam kenarı gibi cereyan olacak yerlerde tutmamalısınız. Ayrıca size ve yeni ortamına alışması için bir süre beklemeli, kafesinden çıkartmamalısınız. Aksi takdirde, kafesten çıktıktan sonra kendisini bilmediği bir ortamda bulduğu için telef edebilecektir.

Muhabbet kuşumun konuşmasını ve elime korkmadan gelmesini istiyorum diyorsanız Muhabbet kuşu eğitimi yazımıza göz atmalısınız.

 

Muhabbet Kuşu Türleri

   Muhabbet kuşlarının türleri, toplam altı adettir. Pakistan, Yerli, Hollanda, İngiliz, Çekoslovak ve Jumbo bu altı adet muhabbet kuşunun türüne verilen isimlerdir. Pakistan türü muhabbet kuşu serçe boyutunda olması ile kendisinin hangi türe ait olduğunu belli etmektedir. Yerli muhabbet kuşu ise Avustralya’da bulunan muhabbet kuşu ile aynı ebat da olup Türkiye’de en yaygın türlerden bir tanesidir. Hollanda muhabbet kuşu türü ise göğüsleri daha iri olmaları ile dikkat çekmektedir. Kalıpları geniş olan bu türün kafaları da yerliye göre daha büyüktür. Çekoslovak muhabbet kuşu türünün ise kuyruk ile kanat tüyleri oldukça uzundur. İngiliz muhabbet kuşu türü büyük beneklere ve iri bir başa sahiptir. Enlemesine geniş olan bu muhabbet kuşu türünün göğüs kısımları da kabarıktır. Son olarak Jumbo muhabbet kuşu türü ise tüm türler arasında en iri olma özelliği taşımaktadır.

Muhabbet kuşu cinsleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

muhabbet-kusu-turleri-121

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşu cinsiyetleri gaga üstlerinden belli olur, gagasının üzeri mavi renkte ise erkek, açık renkli beyaz veya gri renkli ise dişidir. Fakat yavru kuşlarda bu renk ayrımı hemen oluşmamaktadır. Alttaki fotoğrafı inceleyiniz.

muhabbet-kusu-cinsiyet

Beslenme Şekli

   Kıvırcık, marul, çeşitli diğer yeşillikler ve meyveler verebileceğiniz gibi yavru iken kabuksuz yemler vermeniz önerilir. Büyüdükten sonra kabuklu yem verebilir ve yavrunun küçükken kabuğunu çıkartacak kadar gelişmesini bekleyebilirsen daha iyi bir gelişim süreci olur. Böylelikle sağlıklı bir büyüme ortaya çıkar. Ayrıca su kabınızı da iki güne bir yenilemeniz gerekmektedir.

Muhabbet kuşu beslenmesi ile detaylı bilgi için tıklayınız.

Muhabbet kuşunuzun hastalıkları yazımız için buraya tıklayınız.

Muhabbet kuşu üretimi ve çiftleştirme için buraya tıklayınız.

Muhabbet kuşu bakımı için: Muhabbet Kuşu Bakımı yazımızı okuyunuz.

Muhabbet Kuşu Resimleri

Updated: 3 Ekim 2016 — 00:36

5 Yorum

Yorum Yap
 1. muhabbet kuşumun alt gagası kırıldı gagası samanla cıkarmı buşekilde beslenebilirmi yoksa biz elle mi besleyelim bilgilendirir seniz seviniriz teşekkürler

  1. Yavru kuşlar için satılan kuş mamalıkları (biberonları) kullanılabilir. Geçmiş olsun.

 2. ahmet tolgahan senli

  Muhabbet kuşları

 3. ahmet tolgahan senli

  Merhaba ben 12 yaşında bir muhabbet kuşu uzmanıyım yazdığınız çoğu bilgi doğru ama muhabbet kuşlarına maydanoz verilmez o boğazına yapışır hatta öldürebilir .belki yaşımdan dolayı söylediklerime kulak vermeyebilirsiniz ama eğer araştırırsanız söylediklerime kulak vereceksiniz benimde 2 kuşum var erkek olan yesil adı şirin beyaz olan dişi adı kartopu . araştırın ve yazım hatasını düzeltin memnun olurum bana yorum yazarsanız .

  1. Merhaba Ahmet; aslında muhabbet kuşuna maydonoz verilebilir, aşırı olmamak kaydıyla fakat yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemesi adına yazımız güncellendi. Muhabbet kuşuna aşırı yeşillik verilmesi ishal hastalığına da sebep oluyor. İlgine teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası