Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Kelaynak

Kelaynak

Kelaynak kuşu özellikleri, türleri, beslenme şekli, yaşam alanları hakkında bilgi ve kelaynak resimleri ile videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Diğer kuş türlerine oranla daha iri yapılı olan kelaynak kuşları, su ve çamurda son derece rahat bir şekilde yürümeye devam edebilirler. İnce ve aynı zamanda uzun bir gagaya sahiptirler. Kanatları 120 – 130 cm çapındadır. 70 – 80 cm uzunluğundadırlar. İsimlerini, başlarının hemen üstünde tüy bulunmasından almışlardır. Siyahımsı olan renkleri, sadece güneşin verdiği parlaklıkta mavi olur. Kavuniçi ve parlak yeşile de kayabilmektedir. Enselerinde bulunan tüy ve başlarında ki tüyler onlara komik bir hava katmakta olup, çok sevilen bir kuş türü olmuşlardır. Ayrıca sağlam karakterli olup vefakârlıdırlar.

Yaşam Şekli

   Dünya genelinde kelaynaklar genellikle Türkiye ve kuzey Afrika’da ürerler. Ayrıca nesli tükenmek üzere olan kuşlar arasında ilk sıralarda olan kelaynak kuşu, koruma altındadır. Yuvalarını oldukça yüksek yerlere yapmayı seven bu kuş türü, kendi canlarını yırtıcı kuş türlerinden korurlar. Tek eşli olan kelaynak kuşları, eşlerine sonsuz saygı içerisindedirler. Hatta eşinin ölmesi bir kelaynak kuşu için kötü bir şeydir. Ölüm rejimine başladıkları ve kendilerini yüksek kayalardan yere attıkları görülür. Buradan d anlaşılıyor ki son derece sadık ve vefakarlı bir kuş türüdürler. Ülkemizde Şanlıurfa’nın Birecik yöresinde sevilen bulunan kelaynak kuşu, tüm dünyada olduğu gibi burada da koruma altındadır. 2 – 3 yumurta çıkararak çoğalan kelaynak kuşları, uçurumlara yuvalarını yapıp yumurtlarlar. Göçmen bir kuş olan kelaynak kuşu, dünya üzerinde Orta Doğu ve Afrika, Kışı geçirmek içinde Sudan’ın belli bir kısmı, Etiyopya, Yemen ve Suudi Arabistan’da bulunurlar.

 Kelaynak Videosu

Türleri

   Bu kuş türünün alt türleri bulunmamaktadır. Sınıfında sadece tek tür olup, alt tabakası bulunmamaktadır.

Beslenme Şekli

   Bu kuşlar genel olarak bakılırsa, şu şekilde beslenen canlılardır. Akrep, Çekirge, danaburnu, yılan, karınca ve örümcek gibi canlılarla beslenirler. Bu canlıları yeryüzünde avlayarak hayatlarını sürdüren kelaynak kuşları ot yemezler. Ufak canlıları uzun gagaları ile topraktan yakalayıp yiyerek, yaşantısını sürdüren kelaynak kuşu, kış ve yaz aylarında göç ederek yiyecek canlıları bulabilecek ortamlara gitmektedir ve hava sıcaklığı sebebiyle göç etmektedir. Dikkatinizi çektiyse saydığımız bütün hayvanlar ufak bütçeli olup, fiziksel olarak büyüklükleri birbirlerine oldukça yakındır. Kelaynak kuşları da bu sebeple yiyebilecekleri bu büyüklükteki canlılarla beslenip böcek çeşitlerinin daha sayamadığımız çeşitlerini de yemektedir. Hayatını bu şekilde beslenerek sürdürüp, kendisinin besin ihtiyacını karşılamaktadır. Diğer kuş türlerine yakın olan beslenme şeklinin tek farkı ot yememesidir. Bazı kuş türleri yiyebiliyorken, bazılarının yiyememesi de normaldir.

Kelaynak Resimleri

Updated: 1 Şubat 2016 — 23:38

7 Yorum

Yorum Yap
  1. ellerinize sağlık :):::::::::::::::)::::::::)))))):::::::::::::::::::))))

  2. niye kimse yorum yazmamış??????

  3. olsun işte ilk ben yazmışım:::::::::DDDDDDD

  4. artık en sevdiğim kuş kelaynek

  5. niyemi çünkü;
    kendilerini sevgilisi öldüğü için öldürüyo be anasını sattığımın kuşu beeee vışşşşşşşş amanın looooooooğ 😀

  6. birşeyi yanlış yazmışsınız admin bey.ülkemizde kelaynak kuşları BİLECİK DEĞİL:ŞANLIURFA NIN BİRECİK İLÇESİNDE BULUNUR BURADA ÇOĞALIR EKSİK BİLGİYİ DÜZELTİN LÜTFEN.BEN GİDİP BİZZAT YERİNDE GÖRDÜM İNCELEDİM.SAYGILAR

    1. İlginiz için teşekkürler bu ayrıntı gözden kaçmış, yazıda gerekli düzeltmeler yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası