Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Keklik

Keklik

 Keklik türleri, özellikleri, bakımı, beslenmesi, yaşam şekli ve keklik resimleri ile keklik sesi videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Sülüngiller familyasına ait olan keklik, bir av kuşudur. Bıldırcın kuşundan daha büyük olan keklik, Çiftliklerde eti ve yumurtası için üreticiliği yapılan bir kuş olma özellik taşımaktadır. Yumurtası protein açısından oldukça zengindir. Gaga ve ayakları kırmızı olan keklik kuşunun eti de lezzetlidir. 15 ile 20 yıl kadar ömrü olan keklik kuşunun, ötüşleri de son derece hoş ve beğenilmektedir. 26 – 35 cm arasında boyları olan keklik kuşlarının sırt kısımları toprak rengindedir. Yanaklar ile gerdanı ise pas renginde olan keklik kuşunun kanat rengi beyazdır ve boyna doğru kesik çizgiler bulundurur. Sürüler halinde yaşadıklarında sürüyü en yaşlı olanları yönetmektedir. Ayrıca etleri lezzetli olduğu için avcıların hedeflerindedirler.

Yaşam Şekli

   Asya, Avrupa ve Kuzey Afrika’da yaşantısını sürdüren kekli kuşu, mart ayından temmuz ayına kadar üreme dönemi içerisindedir. 15 – 25 adet yumurta çıkaran dişiler kuluçkaya yatarlar ve 25 gün kuluçkaya devam ederler. Yavrular ergenliklerinde de anne ve babası ile kalırlar, en çok dişiler yavrular ile ilgilenmektedir. Yumurtadan çıktıktan iki hafta sonra keklik kuşu uçmaya başlar. Yetişkin bir keklik kuşunun vücudu ağır olduğu için herhangi bir ürkme veya tehlike anında kanatlarını hızlı bir şekilde çırparak uçmaya başlar. Ayrıca yavrularını ne pahasına olursa olsun canlarını vermek bile olursa olsun bunu yaparak korurlar. Tilki, çakal ve yırtıcı kuşlarında avları arasında da yer almaktadırlar.

Keklik Sesi Videosu 

Keklik Türleri

   Kınalı keklik türü, gagaları ve ayaklarının renginden dolayı bu ismi almıştır. Çalı ya da kaya diplerine yuva yaparlar ve 10 – 12 adet yumurta bırakırlar.  Şubat ve Mart aylarında çiftleşirler, sende bir kez kuluçkaya yatarlar. Erkek yetişkinlerin dişi yetişkinlere oranla kafaları daha büyüktür. Bir diğer keklik türü kızıl kekliktir. Parlak kırmızı ayaklara sahip olduğu için bu ismi almıştır. Çalılara 10 ile 15 yumurta bırakabilirler. Göğüs kısımları gül renginde olup, 32 ile 36 cm boylarındadırlar. Son olarak bir diğer keklik türü ise kaya kekliğidir. Ülkemizde Ege, Trakya, Marmara ve Batı Akdeniz bölgelerinde bulunur. Kayalıklarda, yamaçlarda ve derin vadilerde yaşarlar.

Beslenme Şekli

   Keklik kuşu kurtçuklar ve bitki taneleri ile beslenerek yaşamını sürdüren bir kuş türüdür. Diğer kuş türleri ile yakın bir beslenme şekli taşıya keklik kuşu, yerdeki kurtçukları ve bitki taneleri yiyerek hayatta kalmaktadır. Beslenme şekli bu şekilde olan keklik, solucan ve benzeri canlıları da yiyerek beslenebilmektedir.

Keklik Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:52

2 Yorum

Yorum Yap
  1. Salam men keklil saxlamg istiyorum nasıl yapa bilirim yavruların nasıl yedizdiririm

    1. Merhabalar, yeşillikle veya kuru yem karışımları ile besleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası