Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Karga

Karga

 Karga türleri, özellikleri, kaç yıl yaşar, beslenme şekli, yaşam alanları, ömrü hakkında bilgi ve karga resimleri ile videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Kargagiller familyasından olan karga, corvus cinsini oluşturmaktadır. İri yapılı olup, düz gagalıdırlar. Pençeli olan kargalar, çoğunluk olarak siyah tüylüdürler. Daha büyüğüne ve leş yiyenlerine karakarga ile kuzgun isimleri verilmiştir. Ses taklit etme konusunda kargalar oldukça başarılı ve zeki bir kuş türüdür. 100 kelime ve 50 tam cümle öğrenebilen kargalar dahi bazı çalışmalarda görülmüştür. Ayrıca o kadar zekidirler ki, bazıları köpek ve atları sahiplerinin seslerini taklit ederek kızdırdıkları bile görülmüştür. Ayrıca oldukça meraklı olan kargaların mandal, gazete, araba anahtarı ve mektup gibi nesneleri çaldığı görülmüştür. Zekâları ve meraklarıyla, ayrıca rahatsız edici ötüşleri ile kuş türleri arasında farklı bir hayvandır karga.

Yaşam Şekli

   Kargalar cinsle olarak olgunluğa erkeklerde 5 iken dişilerde 3 yıldır. Doğada kargaların toplam ömrü 13 yıl olup, 20 yaşına kadar yükseldiği de görülmüştür. Amerikan kargasının 30 yaşına dek yaşadığı da saptanmış bir gerçektir. Doğada yaşamayan diğer kargalar ise 20 yılın üzerinde yaşamaktadırlar.  Ayrıca kargalarının 2006 yılında 59 yaşında öldüğünü iddia eden bir Amerikalı da bulunmaktadır. Kargalar, sabah akşam rahatsız eden ötüşleri ile öterler ve zekâ gösterilerini çeşitli yollarla insanlara da sunarlar.

Karganın Ne Kadar Zeki Olduğunu Gösteren Bir Video

Karga Türleri

  Karga türlerine bakacak olursak, sayıları oldukça fazladır. Küçük karga, Avustralya kargası, Torres kargası, orman kargası, Uzun gagalı karga, beyaz gagalı karga, Yeni Zelanda kargası, Boz karga, Kahverengi başlı karga, Flores kargası, yakalı karga, Çöl kargası, Ev kargası, İnce gagalı karga, yelpaze kuyruklu karga, Leş kargası, Balık kargası, Küba kargası, Palmiye kargası, Kuzeybatı kargası, Ev kargası, Şeritli karga ve Beyaz boyunlu karga gibi daha bir çok çeşidi bulunmaktadır. Bölgeden bölgeye değişip isim alan karga türü toplamda 45’dir.

Beslenme Şekli

   Kargaların beslenme alışkanlıklarına bakılırsa, neredeyse hemen her şeyi yemektedirler. Çöplük karıştırırlar, fare ve böcek gibi canlılar yerler, leş yemeleriyle de bilinirler. Ayrıca mısır ve böğürtlen gibi yiyecekleri de tüketmektedirler. Yetişkin karga günlük 300 gramdan fazla yemek yemektedir. Ayrıca ceviz, palamut ve incir gibi yiyecekleri yedikleri d bilinmektedir. Onları yiyerek yayılmalarını da sağlamaktadırlar. Doğada bu şekilde beslenerek hayatlarını sürdüren kargalar, yaşamları boyunca farklı farklı besinlerle beslenebilmektedirler. Ayrıca kargaların ekinlere zarar vermesi gibi bir inanış da insanlar arasında yayılmıştır ancak kesinlikle öyle bir şey yoktur. Kargalar ekin zararlısını yiyerek tam tersine ekinleri eken çiftçilere destekçi ve faydalı olmaktadırlar.

Karga Resimleri

Updated: 10 Ocak 2015 — 17:41

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası