Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Kanarya

Kanarya

Kanarya özellikleri, türleri, kanarya sesi ve ötüşü, yaşam alanları, beslenme şekli, kanarya resimleri ve videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

15. yüzyılda Kanarya adalarında keşfedilmiştir. Oldukça popüler olan bir ötücü kuş olan kanarya, ortalama olarak 10 – 15 yıl kadar yaşam sürdürebilmektedirler. Erkek kanaryalar, dişi kanaryalara göre daha ötücüdürler. Dişi kanaryaların gagalarının ve gözlerinin çevresi erkek kanaryalara oranla daha soluk bir renktedir. Doğal ortamlarında ağaçlar ile çevreli göl ve dere kenarlarıdır. Bu bölgelerde sulak alanların kenarlarına bulmuş oldukları çeşitli malzemeler ile yuvalarını yaparlar ve yaşantılarını bu şekilde sürdürürler.

Kanarya Türleri | Çeşitleri | Cinsleri

 • Gloster
 • Malinois
 • Norwich
 • Roller
 • Yorkshire
 • Taklacı Kanarya
 • Border
 • Cerest
 • Lizard
 • Malinous
 • Lancashire

Beslenme Şekli

   Kanaryalar söylediğimiz gibi sulak alanların çevresinde yaşantılarını sürdürmektedirler. Buradan da anlaşılacağı üzere sulak alanlarda solucanları ve çeşit çeşit bitki türlerini tüketmektedirler. Bu şekilde beslenerek yaşamlarını sürdüren kanaryalar, evcil olarak da evlerde beslendiği için özel kanarya yemleri üretilmiş ve bu yemler ile de beslenilmesi sağlanmıştır. Ayrıca çeşitli meyveler ve yeşillikler de bu hayvanlara verilebilir, tüketmeleri sağlanabilir.

Kanarya Sesi

Kanarya Sesi 1

Kanarya Sesi 2

Kanarya Sesi 3

 Kanarya ötüş eğitimi için tıklayınız.

Çiftleşme Dönemi ve Üreme

   Kanaryanızın eğer üremesini istiyor ve çoğaltmayı amaçlıyorsanız, karşı cinsten bir kanaryayı aynı kafese koyarak üremelerini sağlayacak ortamı hazırlayabilirsiniz. Eğer üremesini istemiyor ama kuşunuzun yalnız kalmasını da istemiyorsanız kendi cinsinden bir kuşu da kafese koymanız mümkündür. Çiftleşme dönemlerinde kanaryalar, çeşitli hareketlerde bulunurlar. Erkek kanaryalar dişileri etkilemek için onlara muhteşem ötüşleri ile kur yaparlar. Bu şekilde kur yapan erkek kanaryaların dişilere oranla tüyleri daha parlak ve canlıdır. Bir yılda iki defa olmak üzere Şubat ve Mayıs aylarında çiftleşen Kanaryalar, ortalama olarak 3 – 5 arası yumurta vermektedirler. Dişi kanarya 13 gün kadar kuluçkaya yatarak yumurtadan yavrularının çıkmasını sağlamaktadır. Bu süre içerisinde dişiyi erkek kanarya beslemektedir. Yumurtadan çıkan yavrular 3 hafta sonra uçabilecek duruma gelmektedirler.

Kanarya Yaşantıları

   Kanaryalar diğer kuş türlerinden oldukça farklıdırlar. Son derece hareketli, canlı ve sosyal olan bu kuşlar, kafeste iken de bunu size hissettirmektedirler. Bu özellikleri göz önüne alınarak onları temiz havadan, gün ışığından çok fazla mahrum bırakmamak gerekir. Yoksa sağlıklarında sorunlar oluşabilir. Yabani sayılmadığı gibi ele alınıp sık sık fiziksel temas kurmayı da seven bir kuş türü değildir. Ötücü olan bu kuşların çıkarttıkları sesler rahatsız edici olmayıp son derece hoş seslerdir. Güneşin doğumuyla ötmeye başlayıp batana dek ötebilen bu kuşlar, sesleri ile insanlar arasında büyük bir üne kavuşmuşlardır ve yaşantıları boyunca ötmeyi kesmeyen kuşlardır. İspinozgiller familyasından olan kanaryalar, evlerde ve doğal ortamlarında ötüşleri ile yaşamlarını geçmiş çağlardan beri sürdürmektedirler.

Kanarya Köşesi

Kanarya Alırken dikkat edilmesi gerekenler

Kanarya Resimleri

1 Yorum

Yorum Yap
 1. kanaryalar da muhabbet kuşları gibi kelime öğrenip konuşabilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası