Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > İspinoz

İspinoz

İspinoz özellikleri, türleri, sesi, çeşitleri, ötüşü, beslenmesi, yaşam alanları, bakımı, ispinoz resimleri ve ötüş videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   İspinoz kuşu ispinozgiller familyasına ait olan bir kuş türüdür. Büyüklüğü serçe kuşu büyüklüğünde olan ispinoz kuşu kafeste beslenebilir, oldukça güzel ötücü kuşlardan birisi olma özelliği taşır. Tepe ile ense kısımları mavi ve gri renklerinde olup, kuyruk çıkıntıları yosun yeşili rengindedir. İspinoz kuşlarının toplam yaşama süresi 24 yıldır. Konik gagalı bir kuş olan ispinoz, 16 cm boyunda ve 20 gr ağırlığında bir kuştur. Erkek ispinoz kuşları dişi ispinozlara göre parlak tüylere sahiptir. İspinoz kuşları çok hareketli ve kavgacı bir kuşturlar. Kafeste beslenmelerinin sebebi ise güzel ötüşleri ve boyutlarının uygun olmasıdır.

Yaşam Şekli

   Bahçe ile orman kenarlarında yaşamlarını sürdüren ispinoz kuşları, yuvalarını da park ve bahçelerde ki ağaçların çatal dallarına yaparak yaşarlar. Dişi ispinoz kuşların yuvayı yaptığı bu kuş türü, çanak şeklinde bir yuva yaparak farklı bir yuvaya imza atarlar. İspinoz kuşları bir yıl içerisinde iki defa yumurta verirler. Üreme mevsimi ise ilkbahar ile yaz aylarına rastlamaktadır. Yumurtladıktan sonra dişiler kuluçkaya yatmaktadırlar. Bu kuluçka süresi 12 – 13 gün sürmektedir. İki defa yumurtalayan dişi ispinoz kuşu her yumurtlayışında 3 – 4 adet yumurta vermektedir. Yumurtadan çıkan yavrularını ise kurtçuklar ve tırtıl gibi yiyebilecekleri hayvanlar ile beslerler. Daha sonra, yavrular yumurtadan çıktıktan 13 – 14 gün sonra yuvayı terk etmeye başlarlar. Kış mevsiminde sürü olarak dolaşan ispinoz kuşları, yaşadıkları yere göre yerli veya göçmen kuşlardır.

İspinoz Ötüş Sesi Videosu

İspinoz Türleri

   Toplam üç türü bulunmaktadır. Bunlar kayın ispinozu, dağ ispinozu ve mavi ispinoz kuşlarıdır. Hepsi de ötücü kuş türüne aittir ve dünyada oldukça yoğun bir şekilde bilinen türlerdir. Mavi ispinoz kanarya adalarına bulunan bir tür olup, dağ ispinozları ise Avrupa ve Asya’da bulunan bir türüdür.

Beslenme Şekli

   Büyük çoğunlukla yağlı tohumlar ile beslenen ispinoz kuşları, yaz aylarında tırtıl ve böcek de yiyerek yaşamlarına devam etmektedirler. Bal özünü almak için çiçekleri de bazı zamanlarda parçalayan ispinoz kuşları, bu şekilde tohumları yemeleri sebebi ile birçok çiftçiye de bu şekilde zarar vermektedirler. Eğer evinizde besleyecekseniz karışık darı bu kuşların en beğendiği yiyecektir. Yumurta maması ve canlı yemleri (kurtçuk, tırtıl) oldukça iştahla tüketirler. Yeşilliği, çimlendirilmiş yemi de beğenen ispinoz kuşları beslenme şekilleri itibari ile bu şekilde beslenip hayatlarını sürdürmektedirler. Evcil kuş olarak beslenme sebebi de bakımı kolay üremesi zor olan bu kuşların güzel ötmesidir.

İspinoz Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:52

1 Yorum

Yorum Yap
  1. Ayşe Hilal Pınar

    Çok teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi yapabildim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası