Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Evcil Kuşlar

Evcil Kuşlar

En çok beslenmek istenen evcil kuşları bu yazımızda anlatacağız.

  Bülbül   İspinoz
  Keten Kuşu   Kumru
  Muhabbet Kuşu   Güvercin
  Papağan   Saka Kuşu
  Kanarya

Evcil Kuş Türleri ve Özellikleri

Muhabbet Kuşları

yesilmavimuhabbetkular

   Kuş türleri ve özelliklerinden inceleyeceğimiz bir tanesi Muhabbet kuşlarıdır. Bu kuşlar papağanlar ile aynı familyanın içinde yer almakta olan bir kuş türüdür.  Renk seçenekleri bulunan ve bir papağan kadar büyük olmayan muhabbet kuşları insanlar ile içli dışlı olan ve taklit ile konuşabilen hayvanlardır. Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşları, tek beslendiğinde insanlara hemen alışabilen ve size çok iyi bir arkadaş olabilen evcil hayvanlardandır. Ortalama 40 gr ağırlığında, serçe boyutunda ve mavi, yeşil, sarı gibi renklerde bulunmaktadırlar. Muhabbet kuşlarının dişilerinin gagaları pembe veya pembeye yakın iken erkek muhabbet kuşlarının ise gagaları mavidir. Yavru muhabbet kuşların insanlara daha hızlı alışırken yetişkin muhabbet kuşlarında bu neticeyi alamayabileceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Muhabbet Kuşu Resimleri için Tıklayın.

Muhabbet kuşu hakkında detaylı bilgi almak istiyorum diyorsanız buraya tıklayınız.

Kanaryalar

kanarya

kanarya

   Kanaryalar kuş türleri ve özelliklerinde bir diğeri İspinozgiller familyasına ait olan bu kuş türü, muhteşem ötüşleri ile dünya genelinde ün salmış bir evcil hayvandır. Ancak evcilleştirilmeyen kanaryalar doğal yaşamda hayatlarına devam ettirebilir, kafeslerde yaşayamazlar. Kanaryalar kendi içlerinde de çeşitlere ayrılan bir kuş türü olup, bunlar şu şekildedir. Gloster, Yorkshire, Norwich, Taklacı kanarya, Lancashire, Roller, Border, Cerest, Lizard ve Malinous. Aralarında oldukça eski bir geçmişi olan da vardır, kafasında şapkası olanda vardır, çeşit çeşit ses çıkarıp kaliteli ötüşleri ile daha baskın olanı da vardır. Kanaryaların çeşitlerinin dayandığı yerlerde değişebilmektedir. İngiltere veya Almanya asıllı kanarya türleri gibi. Evcil kanaryalar ile evinizde fiziksel ve işitsel olarak hoş bir ortam yaratabilmek için kanaryalar ideal evcil hayvanlardandır.

Kanarya Resimleri için Tıklayın.

Kanarya hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bülbül

bülbül (1)

   Kuş türleri ve özelliklerinde boyu 16,5 cm aralığında olan ve 21 gram kadar oldukça hafif bir ağırlığı olan bir kuş türüdür Bülbül. Boğaz kısımlarında ki tüyle soluk bir renge sahiptir. Siyah ve iri gözleri bulunan Bülbül, dünyada en çok bilinen bir kuş türüdür. Dişi ile erkeği birbirine oldukça benzemekte olup tek fark erkeğin kanat boyunun dişiye oranla daha uzun olmasıdır. 1 ile 5 yıl arasında yaşama süreleri olan Bülbüller, Mayıs ayının tam olarak ortalarında çiftleşmeye başlarlar. Çiftleşme döneminde erkek Bülbüller sadece bir dişi ile beraber olurlar. Geniş alanlara yayılmış göçmen kuşlar olarak kabul edilen Bülbüller, son derece hoş ve güzle ötüşleri ile bilinen, beğenilen ve insanların hayran olduğu bir kuş türüdür. Genç ağaçların arasında ve ılıman iklimde yaşamayı seçen Bülbüller, Almanya Ren bölgesinde yoğunluktadırlar. Genç ağaçların arasında yaşamalarının sebebi ise yırtıcı kuşlardan korunarak yaşayabilmek içindir. Yaşamlarını buralarda sürdüren bu kuşlar, dünyada adını ötüşleri ile duyurabilmeyi başarmış bir türdür.

Bülbül Resimleri için Tıklayın.

Bülbül hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Updated: 14 Ekim 2016 — 13:46

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası