Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Ebabil Kuşu

Ebabil Kuşu

Ebabil kuşu, özellikleri, türleri, ne ile beslenir, yaşam alanları, sesi, ebabil kuşu resimleri ve videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Ebabil kuşunun ne büyük özelliği bütün hayatını uçarak geçirmesidir. Sadece üreme dönemlerinde yeryüzüne inen bu kuş türü, sağangiller familyasına aittir. Kırlangıç kuşu ile çoğu insan tarafından karıştırılmakta olan ebabil kuşu, kırlangıç çok farklı bir kuş türüdür. Ebabil kuşu kırlangıçlardan çok farklı özelliklere sahip olup, en önemli özellik olarak doğada yaşamayı sevmemeleridir diyebiliriz. Örnek olarak ebabil kuşları elektrik telleri ve direklerine tünemektedirler. Baharın habercisi olarak bilinen ebabil kuşu, kış aylarını Afrika kıtasında geçirip daha sonrasında ülkemize gelirler. Sonbaharda işse tekrar güneye göç ederler. Yaşam alanları geniş olan ebabil kuşlarını hep uçarken görürsünüz. Ayaklarının uçları kıvrık olduğu için onları yerde yürürken görebilme gibi bir durumumuz olmadığı için ebabil kuşları, sürekli uçarlar.

Yaşam Şekli

   20 – 25 yıl yaşayabilen ebabil kuşları, göçmen bir kuş türüdür. Kuyruğu çatallı ve kısa olan ebabil kuşları uçarken kanatlarını kapatmazlar. Oldukça seri hareket etmelerinin sebebi de budur. Ayrıca bu kuşların, ebabil kuşlarının en şaşırtıcı ve diğer kuşlardan farklı olan bir özelliği de şudur. Bu özellik insanları da oldukça şaşırtmaktadır. Ebabil kuşları uyku ihtiyaçlarını gidermek için kesinlikle yeryüzüne inmemektedirler. Gökyüzünde, uyku ihtiyacını gideren bu kuşlar bu özellikleri ile gerçekten hayret edici bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır. Bunu dışında yeme – içme ve çiftleşme durumlarını da gökyüzünde gerçekleştirmektedirler. Sürü halinde uçup tiz sesler çıkartırlar. Yavrularını diğer kuş türleri gibi uzun süre korumayan bu kuş türü, az bir süre beslerler ve daha sonra serbest bırakırlar. Ayrıca yaptıkları yuvalar tam bir mimari özellik taşımaktadır.

Ebabil Kuşu Bakımı ve Beslenmesi

Ebabil Kuşu Türleri

   Ülkemizde bu kuşun 4 türü bulunmaktadır. Bunlar boz ebabil, koyu kahverengi ebabil, ak karınlı ebabil, küçük ebabildir. Bu türlerin isimlerinden de anlaşıldığı üzere küçük ebabil, diğer ebabil kuşları türlerine oranla daha ufaktır. Ak karınlı ebabilin karın kısmı beyaz renkte olduğu için bu ismi almıştır. Diğer ebabil türleri de aynı şekilde, fiziksel özellikleri dolayısı ile isimlerini almışlardır.

Beslenme Şekli

   Ebabil kuşları beslenmek için havada uçan böcekleri avlarlar. Uçan bu böcekleri yakalayarak belenen ebabil kuşları bu şekilde hayatlarını sürdürürler. Yeryüzüne inmedikleri için sürekli çan bu kuşlar, ancak uçan böcekleri yakalayarak beslenmesi çok doğal bir durumdur. Bu şekilde yaşantısına devam edip, gökyüzünde avlanan ebabil kuşu, yavrularını da bu şekilde yakaladığı avlarla beslemektedir. Uçan böcekler onlar için beslenme kaynağıdır.

Ebabil Kuşu Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:55

12 Yorum

Yorum Yap
 1. Iyi günler., ben almanya da yasayiyorum ve bir Ebabil yavrusu buldum , ama tüyleri uzarken hep kirildigi icin kuyrugu ve kanatlari malesef yok gibi ve ucamiyor. Ona daha uzun bir zaman bakmamiz gerekeceginden tüylerinin gelismesi icin takfiye olarak ne tür vitaminler verebilirim.Canli un kurdu ile besliyoruz.Kedi mamasida verdik ama simdi sadece un kurduyla besliyoruz.yaklasik üc aylik oldu.Buldugumuzda hic tüyü yok gibiydi ve cok kücüktü .Yumurtadan yeni cikmis yavrunun bir iki günlük hali gibiydi.Bu konuda önerilerinizi yazarsaniz cok sevinirim.Tesekkürler..

 2. Nilay hanımın videosu gerçekten çok güzel ve önemli. bizim evimize gelen kuşumuz bu bilgiler sayesinde şimdi yaşıyor. 3gün evde baktıktan sonra İstanbul Üniversitesi Veterinerlik fakültesi Vaşak kulübüne teslim ettik. sağlıklı olduğunu öğrendik. oysa ki ikinci gün götürdüğümüz veteriner kuşun cinsini bile bilmeyip yaşamaz demişti!

  1. kuşu vaşaklaa vermiş olmasınlar gözünüzle gördünüz mü 😀

 3. Iyi günler,
  Yaklaşık 1 haftadır bende olan bir ebabil kuşu var,bende olduğu süreçte veterinerin tavsiyesiyle kıymayla besledim suyunu düzenli verdim. Karton kutudaydı fakat asılı durabileceği bir şekilde değildi. Kanat uçları hafif bu yüzden çatallandı.
  Kuşu ilk bulduğumda kafasından darbe almıştı, karga saldırmış. Şuan iyi ama kafasında kabuk var bana alıştı sanırım. Kakası biraz sıvılaştı, kedi maması dışında bir öneriniz var mıdır? Enerjisi yerinde kuytu yerleri seviyor, saklanma isteği var genel olarak bu yüzden evde yerde dolaşıyor zaman zaman.. Evde uçuş talimleri yapıyoruz, fena değil ama kısa mesafe olduğu için çok başarılı olamıyor. Kuşa daha uzun süre bakmak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir, şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Merhaba Fatih, veterinerinizin de belirttiği gibi haşlanmış kıyma veya kedi maması ile besleyebilirsiniz. Ebabil kuşunun bulunduğu kutunun kenarlarını delmenizi ve kuşun tırmanma isteğini yerine getirebileceği ortam hazırlamanızı öneririm. Kutunun kenarlarına küçük küçük delikler açmak veya kutuya bez vb bir şey sarkıtmak tırmanma isteğine yanıt verecek ve asılı kalabilecektir.

 4. Merhabalar bir ebabil yavrusu bulduk.Su verebildiği ancak bir şey yemiyor, yardımcı olursanız seviniriz irtibata. telf: 0532 377 67 61

  1. Merhaba Mehmet; Daha önce Nisa Nur’a verdiğim yanıt sizin için de geçerli. Haşlanmış kıyma veya kedi maması ile besleyebilirsiniz. Nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiyi önceki yorumdan okuyabilirsiniz.

 5. Merhaba ben Kastamonuda yaşıyorum 3 gün önce bahçemizde kanadı sakat bir kuş buldum eve getirdim dikdörtgen şekilli bir saksıya koydum su içirdim fakat ne verdiysem yemedı videonuzdaki kuşa aşırı benziyor büyük ihtimalle bir ebabil olduğunu düşünüyorum gün geçtikçe daha çok uçmaya çalışıyor ve yere çakılıyor onun için ne yapabilirim şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Nisa Nur;
   Eğer bulduğun kuş ebabil kuşu ise, onu ağzını açarak haşlanmış kıyma ile veya kedi mamasını ılık suda bekletip yumuşattıktan sonra iğnesiz enjektörün içine koyup bir-iki damla olacak şekilde ağzına damlatabilirsin. Bulunduğu ortamda tırmanabileceği alanlar yaratmalısın. Kutuda ise kutunun kenarlarına uçak delikler açabilirsin. Yeterince beslendiğini düşünüyorsan uçuşabildiğini kontrol etmek için yumuşak zeminde (çim, toprak vb) havaya atarak uçmasını sağlayabilirsin. Havaya atarken korkma eğer iyileşmişse uçabilecektir. Yere düşerse yardım etmeye devam etmelisin.

 6. Merhaba bayram sabahı yerde bir kuş buldum daha sonra yaptığım araştırmalar neticesinde onun bir tür ebabil kuşu olduğunu anladım
  Çok sakin ve insandan korkmuyor tepkileri yok gibi ilk gün çok bitkin bir hali vardı şimdi biraz daha enerjik fakat çok uyuyor .
  İlk bulduğumda kanadını altında ciddi bir yarası vardı batılın ve oksijenli su ile temizleyip gazlı bezle sardım bunu faydası oldu şu an üçüncü gününde ve daha iyi sağlığına kavuştuğunda uçurmayı düşünüyorum fakat kendi başını çaresine bakabilirmi diye endişeleniyorum.
  İlk gün biraz zorlandık ama şimdi su ve yemek işini çözdük kedi mamasıyla besliyorum şu an en önemli sorun beslenme miktarı bir öğünde kaç gram beslenmeli ve günde kaç öğün beslenmeli ayrıca ilerde uçurduğumda sıkıntı yaşarmı , birde göçmen kuş olduğu için kışı geçirebilirmi Bahar’a kadar bekletmem uygun olurmu
  Bu sorularımı yanıtlarsanız çok sevinirim
  Teşekkürler.

  1. Merhabalar Fahri Bey;
   1- Öncelikle ebabil kuşu çok hareketli bir kuş değil hareketsiz durması kuşun özelliğinden kaynaklanıyor bu gayet normal bir durum.
   2- Besleme konusunda gündüz 3-4 saatte bir yiyebildiği kadar besleyebilirsiniz. Gr olarak belirtmek çok doğru olmayabilir zaten yeterince yedikten sonra yemek istemeyecektir, bunu anlarsınız.
   3- Bırakmadan önce gerçekten uçabildiğine emin olmalısınız, yumuşak zeminde uçuş testleri yapabilirsiniz. Uçması için havaya atmanız gerekiyor. Yere düşerse bir süre daha iyileşmesini beklemek daha mantıklı olacaktır.
   4- Gerçekten iyileştikten sonra uçabilecek duruma gelince doğaya bırakmalısınız. Bütün kış bekletmenize gerek yok. İyileştiğine emin olmanız yeterlidir.

 7. yunus emre çuhacı

  merhaba kanadı kırık bi ababil kuşu buldum ama iş yogunlugumdan dolayı ilgilenemiyorum bana bi yol göstere bilirmisiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası