Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar

Kuş türleri ve evcil kuşlar hakkında bilgi içeren sitemizde kuş videoları, kuş sesleri, resimleri, cinsleri ve isimleri yer alıyor.

kus.gen.tr > Kuşlar > Arı Kuşu

Arı Kuşu

Arı kuşu özellikleri, türleri, beslenme şekli, yaşam alanları hakkında bilgi ve arı kuşu resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Göçmen bir kuş olma özelliği taşıyan arı kuşu, tropik alanlar ve doğu yarım kürede ılıman alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Ayakları zayıf olup, kısadırlar. Ayaklarının ön parmakları ise yapışıktır. Gagası ise sivri olup, aşağıya doğru kıvrık ve uzundur. Gözlerinin hemen üzerinde siyah bir çizgi bulunan arı kuşu, baş ile arka kısmında ise kırmızı, sarı veya mavi benekler olur. Bazı yörelerde yaşayanları oldukça renkli olduğu için, gökkuşağı kuşu olarak da nitelendirilir. Ayrıca bazı arı kuşu türleri gece karanlığında uçmaktan hoşlanmaktadır. Yükseklerde uçup, aşağılara dalış yapan arı kuşları birbirlerine karşı ötüşürler. Çok fazla öterler ama kesinlikle ahenkli bir ötüş sergilemezler. Islık çalarak da cıvıldaşan arı kuşu, ara sıra karga sesi de çıkarabilmektedirler.

Yaşam Şekli

   Arı kuşu göçücü bir kuştur. Göç etmek için iki yolu bulunmaktadır. Bu ilk göç yolu, Güney batı Avrupa’dan yola çıkıp Cebelitarık boğazına ve oradan da Sahra’yı geçerek Batı Afrika’ya ulaşma şeklindedir. Diğer göç yolu ise Doğu Avrupa üzerinden İsrail ve Güney Afrika’ya ulaşmaktır. Göçler esnasında arı kuşu sürü şeklinde uçarlar ve yolculuk oldukça zor geçmektedir. Göç eden kuşların 3 tanesinden bir tanesi Avrupa’ya geri dönememektedir, bu denli zor bir yolculuktur. 22 gün kadar kuluçkaya yatan Arı kuşu, orman kuşudur. Ancak üreme dönemlerinde yerlere kovuklar açarlar. Arı kuşları yılda bir defa çiftleşirler. Yavrular yetişirken ise gruplar halinde yaşar, büyüdükçe küçük gruplara ayrılırlar. İlk çıkan tüyleri mat renktedir.

Arı Kuşu Kısa Belgeseli

Arı Kuşu Türleri

   Küçük arı kuşu, yeşil arı kuşu, Küçük yeşil arı kuşu, Beyaz boğazlı arı kuşu, Kırlangıç kuyruklu arı kuşu, Avrupa arı kuşu, Kara arı kuşu, Mavi kuyruklu arı kuşu, Kızıl balı arı kuşu ve pembe arı kuşu gibi daha birçok arı kuşu türü de bulunmaktadır. Renk farklılığı ve fiziksel olarak farklılık gösteren arı kuşu türleri, bu şekilde daha oldukça fazladır.

Beslenme Şekli

   Arı kuşu birçok böcekle beslenebilirken aynı zaman çoğunluk olarak bal arıları ve yaban arılarını yiyerek de beslenmektedir. İsminden de anlaşıldığı üzere, arıcıların sevmediği bir kuş türüdür. Çekirge istilaları olduğu zaman arı kuşu oldukça etkili ve faydalı bir hayvandır. Yetenekleri ile böcekler havada uçarken yakalayıp yemektedirler. Günlük 225 arı kıvamında böcek veya arı yemek isterler, bu şekilde beslenerek hayatta kalmaya çalışırlar. Arıların dışında, diğer kuşlar gibi böcek yemeye de alışkın bir kuştur.

Arı Kuşu Resimleri

Updated: 9 Ocak 2015 — 23:51

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuş Türleri, Kuşların Özellikleri, Evcil ve Yırtıcı Kuşlar © 2016 Gizlilik Polikası - İletişim - Site Haritası